You are currently viewing Φούντας: Σε τρομερή φόρμα σκόραρε ξανά με την DC United (vid)

Ο Ταξιάρχης Φούντας συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις στο MLS της Αμερικής με την DC United βρίσκοντας συνεχώς δίχτυα.

Η DC United μπορεί να ηττήθηκε με 2-1 από το Σινσινάτι για το MLS της Αμερικής, αλλά ο Φούντας ήταν εκεί. Έβαλε το μοναδικό γκολ της ομάδας του και προσπάθησε για την ανατροπή.

Ο Έλληνας στράικερ δεν σταματά να σκοράρει στο MLS. Και μετά τα γκολ κόντρα σε Ορλάντο και Σαρλότ, έκανε το 3×3 τις δύο τελευταίες εβδομάδες απέναντι στο Σινσινάτι. Δίχως όμως το γκολ του να συνδυαστεί και με το τρίποντο.

Ο Ταξιάρχης Φούντας έβαλε για φέτος το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα του MLS όταν στο 15ο λεπτό της εκτός έδρας αναμέτρησης με το Ορλάντο, έδωσε προβάδισμα στην DC United.

Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με τον ΜακΓκουάϊρ στο 23ο λεπτό, αλλά η ομάδα του Ελληνα επιθετικού, έφθασε στην νίκη με τους Πάϊνς (52`) και Μπεντέκε (62`).

Με την νίκη αυτή τότε (23/4) η DC United ανέβηκε στην 8η θέση της βαθμολογίας στην Ανατολική Περιφέρεια, με 11 βαθμούς, ενώ προηγούνται με 20, η Νιού Ινγκλαντ και το Σινσινάτι.