You are currently viewing Φοβερή Μπάγερν Λεβερκούζεν, κέρδιζε την Χόφενχαιμ!
Η Μπάγερν Λεβερκούζεν πέτυχε σημαντική εκτός έδρας νίκη, 2-4 με την Χοφενχάιμ. Και εξασφάλισε την 3η θέση στην κατάταξη.

Η Μπάγερν Λεβερκούζεν, ήθελε πολύ αυτή τη νίκη, με αποτέλεσμα να μην μπει σε περιπέτειες για την υπόθεση 3η θέση στο πρωτάθλημα. Καθώς την τελευταία αγωνιστική θα αναμετρηθεί με την πολύ δύσκολη στο σπίτι της Φράιμπουργκ. Έτσι κατάφερε εν τέλι να φτάσει σε αυτή την επικράτηση με σκορ 2-4.

Το πρώτο μέρος, δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τους φιλοξενούμενους. Αφού οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν το γκολ στο 22ο λεπτό με τον Ρούτερ. Οι Ασπιρίνες όμως, κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση, ώστε να φέρουν το ματς στα ίσια στο 34ο λεπτό με το Σικ. Οι γηπεδούχοι όμως, κατάφεραν δύο λεπτά αργότερα και στο 36ο λεπτό να φέρουν μπουν ξανά σε θέση οδηγού με τον Μπούγκμαργκερ. Έτσι το πρώτο μέρος έληξε με 2-1 υπέρ της Χόφενχαιμ.

Στο δεύτερο ημίωρο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο. Καθώς την αρχή είχαν την μπάλα στα πόδια τους και την πίεση. Έτσι στο 73ο λεπτό πέτυχαν το γκολ με τον Ντιαμπ, ενώ στο 76ο λεπτό βρήκαν και τρίτο με το Σικ. Ενώ το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε στις καθυστερήσεις ο Αλάριο. Έτσι στο τέλος του αγώνα, πανηγύρισαν αυτή τη πολύ τεράστια νίκη, όπου τους έφερε πήρε το τρίτο εισιτήριο για τους ομίλους στο Champions League της ερχόμενης περιόδου.