You are currently viewing Φοβερή Κηφισιά, «βύθισε» με 4-2 τον ΠΑΣ Γιάννινα

Super League – 14η αγωνιστική: Την ανάσα που χρειαζόταν πήρε η Κηφισιά με τη σαρωτική νίκη της στο απολαυστικό παιχνίδι με τα Γιάννινα

Εκπληκτική εμφάνιση, στο ντεμπούτο του Ντέιβιντ Νίλσεν με την ομάδα των βορείων προαστίων. Η Κηφισιά πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο στη Super League, έπειτα από την 1η Σεπτεμβρίου. Επικράτησε με το ευρύ 4-2 του “Άγιαξ της Ηπείρου”, που παρέμεινε στην τελευταία θέση της κατάταξης.

Η Κηφισιά πραγματοποίησε μία πολύ δυνατή εκκίνηση στο παιχνίδι και απείλησε μόλις στο 4′. Ο Σάντος, από τα δεξιά, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του. Γύρισε στο σημείο του πέναλτι στον Κωνσταντακόπουλο. Αυτός, σούταρε δυνατά και έστειλε άουτ την μπάλα. Δύο λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Αρχικά, ο Σάντος έκλεψε. Έβγαλε εξαιρετική μπαλιά και ο Οζέγκοβιτς με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0 στο 6′.

Άμεσα ήρθε η απάντηση από την πλευρά του ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Παμλίδης έβγαλε κάθετη πάσα στον Ροσέρο. Αυτός, πάτησε περιοχή κι απέφυγε μαρκάρισμα του Μασούρα. Στη συνέχεια, με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 στο 10′.

Πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, η ομάδα των βορείων προαστίων ανέκτησε το προβάδισμα. Και αυτή τη φορά, με πρωταγωνιστή ξανά τον Σάντος. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Κωνσταντακόπουλου. Τσίμπησε την μπάλα για να γράψει τελικά, το 2-1 στο 11′.

Από στημένη φάση, οι Γιαννιώτες ισοφάρισαν, για δεύτερη φορά στο παιχνίδι. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Παντελάκης νίκησε τους πάντες στον αέρα. Με ψιλοκρεμαστή κεφαλιά ξεγέλασε τον Αναγνωστόπουλο, πετυχαίνοντας το 2-2 στο 23′. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να φθάσουν στην ανατροπή. Δυστυχώς όμως, σπατάλησαν μία σημαντική στιγμή.

Ο τερματοφύλακας της Κηφισιάς πρόλαβε τον Ροσέρο. Στη συνέχεια απέκρουσε με το κεφάλι ένα σουτ του Λεό. Τρία λεπτά μετά, οι νεοφώτιστοι μπήκαν ξανά σε θέση οδηγού. Ο Μπιφουμά εκτέλεσε ένα φάουλ χαμηλά στο πρώτο δοκάρι. Τότε, ο Λαντρ έκανε την προβολή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-2. Αυτό ήταν και το σκορ στη λήξη του πρώτου μέρους της αναμέτρησης.

2ο μέρος

Αναμενόμενα στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού, ο ρυθμός έπεσε. Ήταν αδύνατο οι δύο ομάδες να συνεχίσουν στο ίδιο τέμπο, που είχαν στα πρώτα 45 λεπτά. Ένα 45λεπτο, που ήταν ίσως το πιο θεαματικό ημίχρονο της φετινής Super League.

Η πρώτη τελική ήρθε στο 53′ από ένα σουτ του Γκάρο. Αμέσως μετά η Κηφισιά απάντησε στις ευκαιρίες με τον Οζέγκοβιτς. Επίσης, στο 55′ ο Σάντος αστόχησε από πλεονεκτική θέση με κεφαλιά, έπειτα από γύρισμα του Μπιφουμά. Παρά το γεγονός ότι είχε το προβάδισμα, η ομάδα των βορείων προαστίων ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο και την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη δυσκολότερα για τον ΠΑΣ, όταν έμεινε με δέκα παίκτες στο 78′, λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Γκάρο. Λιγοστές οι καλές στιγμές, όσο πλησίαζε το φινάλε του παιχνιδιού, με την Κηφισιά να βρίσκει την ευκαιρία να ανεβάσει κι άλλο τον δείκτη του σκορ, με την συμπλήρωση 90 λεπτών στον αγώνα. Ο Κωνσταντακόπουλος τροφοδότησε τον Οζέγκοβιτς, ο οποίος τσίμπησε την μπάλα, πριν την έξοδο του Κλέιμαν και διαμόρφωσε το τελικό 4-2.