You are currently viewing Formula 1: Οδηγοί της Alpine σε φοβερό Challenge στα χιόνια και τους -27 βαθμούς κελσίου (vid)

Η Formula 1 μόλις ξεκίνησε τη σεζόν, αλλά οι οδηγοί της Alpine βρέθηκαν μπροστά σε ένα απίθανο challenge στους -27 βαθμούς κελσίου.

Βρέθηκαν στα Βόρεια της Σουηδίας και χωρίς τα μονοθέσια τους, οι οδηγοί Formula 1 της Alpine. Για ένα challenge στα χιόνια. Πιο συγκεκριμένα οι Πιερ Γκασλί και Εστεμπάν Οκόν ήταν απέναντι στους Πέτερ και Όλιβερ Σόλμπεργκ.

Για μια οδήγηση πάνω σε παγωμένη λίμνη και σε ένα μαγευτικό τοπίο γεμάτο χιόνια.

Απολαύστε…

Ο δεύτερος αγώνας στη Σαουδική Αραβία

Κι όλα αυτά ενώ η Formula ετοιμάζεται για ο δεύτερο αγώνα της σεζόν. Που θα γίνει το ερχόμενο Σαββατοκύριακο στη Σαουδική Αραβία.

Στον πρώτο αγώνα που έγινε στο Μπαχρέιν νικητής ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής Μαξ Φερστάπεν. Σημειώνοντας μάλιστα το «1-2» με τον ομόσταυλο του στη Red Bull, Σέρχιο Πέρες.

Ο Φερστάπεν κυριάρχησε από την pole position και τερμάτισε πρώτος, ενώ ο Πέρες πέρασε την καρό σημαία μετά από 11,9 δευτερόλεπτα.

Ήταν η «παρθενική» νίκη του Ολλανδού πιλότου στο Μπαχρέιν, όπως και η πρώτη φορά που ο πρωταθλητής θριάμβευσε στον εναρκτήριο αγώνα της σεζόν.

Ο Σαρλς ΛεΚλέρ της Ferrari ακολουθούσε στην τρίτη θέση, όταν επιβράδυνε και εγκατέλειψε 17 γύρους πριν από το τέλος φωνάζοντας «όχι, όχι, όχι.

Δεν έχω δύναμη» από την ενδοσυνεννόηση. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο βετεράνος και δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Φερνάντο Αλόνσο να προσπεράσει και να εξασφαλίσει θέση στο βάθρο για την Aston Martin.

Η βαθμολογούμενη δεκάδα στο γκραν πρι του Μπαχρέιν και οι βαθμολογίες οδηγών και κατασκευαστών έχουν ως εξής:

1. Μαξ Φερστάπεν (Ολλανδία/Red Bull) 1 ώρα 33:56.736