You are currently viewing Με… φόρα στους “8” η Μπάγερν

Οι Βαυαροί επικράτησαν 3-0 της Λάτσιο στο Μόναχο και πανηγύρισαν με εμφατικό τρόπο την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση του Champions League

Στη ρεβάνς της Allianz Arena για τους 16 του Champions League, η Μπάγερν …ξύπνησε. Με ηγέτη τον Κέιν, ανέτρεψε το 1-0 του πρώτου παιχνιδιού με τη Λάτσιο. Ξέσπασε πάνω στους Ιταλούς και με το εμφατικό 3-0, πήρε την πρόκριση για τους 8 της διοργάνωσης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Βαυαρούς ο Χάρι Κέιν, που πέτυχε και τα 2 από τα 3 γκολ των Γερμανών. Ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό. Ακολούθησε ο Μίλερ στο 45’+2, που έβαλε τη Μπάγερν μπροστά. Το δεύτερο γκολ του Άγγλου φορ στο 66ο λεπτό, έκοψε το εισητήριο στους Βαυαρούς για την επόμενη φάση.

Η Μπάγερν μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Πίεζε δυνατά τη Λάτσιο που δεν έδειχνε τη διάθεση να κλειστεί.

Στο 17ο λεπτό, ήρθε η πρώτη καλή ευκαιρία για τους Βαυαρούς, με ένα πλασέ του Κέιν που κατέληξε όμως άουτ. Η απάντηση των Ιταλών ήρθε στο 37ο λεπτό. Ο Ζακάνι έκανε τη σέντρα, που ο Ντε Λιχτ δεν απομάκρυνε σωστά. Τότε, ο Ιμόμπιλε πήρε την κεφαλιά από κοντά, αλλά έστειλε τη μπάλα εκτός.

Η απάντηση των γηπεδούχων ωστόσο ήρθε ένα λεπτό αργότερα. Ο Μίλερ έστρωσε με το κεφάλι στον Γκερέρο και ο Κέιν μπήκε στην πορεία του σουτ του για να πιάσει την κεφαλιά και να ανοίξει το σκορ. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, η Μπάγερν βρήκε και δεύτερο τέρμα, με τον Μίλερ να κάνει την κεφαλιά μετά τη σέντρα του Ντε Λιχτ και να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους Γερμανούς και πάλι με το πόδι στο γκάζι. Απείλησαν και μάλιστα έφτασαν στο γκολ στο 66ο λεπτό. Ο Άγγλος βρίσκεται στο σωστό σημείο τη σωστή στιγμή, παίρνει το ριμπάουντ από το σουτ του Σανέ και από κοντά “σκοτώνει” σχεδόν τις ελπίδες της Λάτσιο. Οι Ιταλοί στη συνέχεια ανέβασαν ρυθμό και απείλησαν όμως δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ και έτσι η Ευρώπη έφτασε στο τέλος της.