You are currently viewing Φλαμένγκο: Απίθανο σόου πυροτεχνημάτων στο Ρίο Ντε Τζανέιρο για την κατάκτηση του Λιμπερταδόρες – Χαμός στους πανηγυρισμούς (vids)

Η Φλαμένγκο κατέκτησε το Κόπα Λιμπερταδόρες και στο Ρίο Ντε Τζανέιρο έγινε χαμός με τους πανηγυρισμούς των φίλων της.

Πρόκειται για την 3η κατάκτηση του Κόπα Λιμπερταδόρες στην ιστορία της Φλαμένγκο. Και όπως ήταν φυσικό το Ρίο Ντε Τζανέιρο κάηκε με τους πανηγυρισμούς. Ήταν τρομερό και το σόου με τα πυροτεχνήματα, που έγινε viral.

Παράλληλα οι φίλοι της ιστορικής βραζιλιάνικης ομάδας γιόρτασαν στους δρόμους της διάσημης πόλης. Φυσικά τρελό και το πάρτι των παικτών της ομάδας. Που έγιναν ένα με τον κόσμο που ήταν στο γήπεδο. Και τον προπονητή Ντοριβάλ Τζούνιορ που έχει κάνει πολύ καλή δουλειά. Πριν από δέκα μέρες η Φλαμένγκο κατέκτησε και το κύπελλο στην Βραζιλία.

Η Φλαμένγκο αντιμετώπισε την Ατλέτικο Παραναένσε στον… εμφύλιο του τελικού. Το ματς έγινε στο Γουαγιακίλ του Ισημερινού. Η ομάδα του Ντοριβάλ Τζούνιορ νίκησε 1-0 και πήρε το τρόπαιο.

Το στόρι του αγώνα

Ο επιθετικός Γκάμπριελ Μπαρμπόσα-γνωστός ως «Γκαμπιγκόλ»- σημείωσε το μοναδικό γκολ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+4). Η Ατλέτικο Παραναένσε αγωνιζόταν από το 43’ με 10 παίκτες (αποβλήθηκε ο Πέντρο Ενρίκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα). Για να σηκώσει το Κόπα Λιμπερταδόρες (Copa Libertadores) στο…βραζιλιάνικο τελικό της διοργάνωσης στο Estadio Monumental, στον Ισημερινό.

Το γκολ του «Γκαμπιγκόλ» εξασφάλισε έναν τρίτο τίτλο Κόπα Λιμπερταδόρες για τον σύλλογο του Ρίο ντε Τζανέιρο. Ο οποίος έχασε τον τελικό του 2021 από την Παλμέιρας. Και παρόλο που κυριάρχησε στο παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος, κατάφερε να φτάσει στη νίκη με μόνο ένα γκολ.

Η Φλαμένγκο, με τον πρώην σέντερ μπακ της Τσέλσι και της Βραζιλίας, Ντέιβιντ Λουίζ να κυριαρχεί στην άμυνά της. Απόλαυσε το 73% της κατοχής και δημιούργησε 15 ευκαιρίες. Καθώς κέρδισε το αντίστοιχο του Champions League της Νότιας Αμερικής.

Απογοητευμένος ήταν ο προπονητής της Ατλέτικο παραναένσε, Λουίς Φελίπε Σκολάρι. Που δεν μπόρεσε να βρει τρόπο επιστροφής στο δεύτερο ημίχρονο με τη Φλαμένγκο να κρατά τη νίκη. Ήταν η δεύτερη ήττα της ομάδας από την Κουριτίμπα στον τελικό μετά το 2005, από τη Σάο Πάολο.