You are currently viewing Η Φιορεντίνα έφτασε στη πολύτιμη νίκη με την Μπολόνια!
Η Φιορεντίνα επικράτησε εντός έδρας 1-0 την Μπολόνια. Και παρέμεινε ζωντανή για τη προνομιούχο πεντάδα στη κατάταξη.

Η Φιορεντίνα μετά τα δύο ισάριθμα ανεπιτυχή αποτελέσματα, επί της Σασουόλο και Ελλάς Βερόνα. Σήμερα με αντίπαλο την Μπολόνια ήταν υποχρεωμένη να φτάσει στη νίκη. Ώστε να κρατήσει ακέραιες τις ελπίδες της για ένα Ευρωπαικό εισιτήριο για την ερχόμενη περίοδο. Αυτό το επιβεβαίωσε μέσα στον αγωνιστικό χώρο, αφού έφτασε στη νίκη με σκορ 1-0.

Το παιχνίδι ξεκίνησε, με την ομάδα της Μπολόνια να μπαίνει πολύ φορτσάτα. Αφού μόλις στο 1ο λεπτό είχε δοκάρι με τον Σοριάνο. Ενώ στη συνέχεια οι Βιόλα, βγήκαν μπροστά στην επίθεση, πίεσαν, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν πολλές ευκαιρίες.

Για αυτό το λόγο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έχασαν άλλη μία τεράστια ευκαιρία στο 40ο λεπτό με τον Ορσολίνι. Αλλά η μπάλα πάλι βρήκε στο δοκάρι. Ενώ στο 41ο λεπτό ο Σκορούπσκι δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αφήσει την ομάδα του με 10 παίκτες.

Έτσι στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχαν και κατάφεραν στο 52ο λεπτό να βρουν το γκολ με δράστη τον Τορέιρα.

Στη συνέχεια του ματς, οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν πολύ καλά το ματς μέχρι και το τέλος του αγώνα, με αποτέλεσμα να φτάσουν σε μία πολύ σημαντική επιτυχία, αφού τους κράτησε ζωντανούς για τη πρώτη πεντάδα στη κατηγορία