You are currently viewing FA Cup: Στους 4 η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με πρόκριση θρίλερ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε στους 4 του FA Cup, μετά την εντός έδρας νίκη της επί της Λίβερπουλ με buzz beater στο 120’+1

Σε ένα από τα πιο συναρπαστικά παιχνίδι στην ιστορία του αγγλικού ποδοσφαίρου, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε την πρόκριση στους 4 του FA Cup. Με γκολ του Αμάντ Ντιαλό στο 120’+1, έκανε την απόλυτη ανατροπή στην ανατροπή και πήρε τη νίκη επί της Λίβερπουλ, με 4-3.

Το παιχνίδι αυτό ήταν μια διαφήμιση για το ποδόσφαιρο. Τα είχε όλα. Πλούσιο θέαμα, γκολ και αγωνία. Συνολικά, 50 τελικές κι ένας καταιγισμός ευκαιριών και για τις 2 ομάδες. Στα 121 λεπτά αγώνα (μαζί με την παράταση) είδαμε 7 γκολ και 3 ανατροπές. Φυσικά, το κερασάκι στην τούρτα ήταν το γκολ του Ντιαλό στην εκπνοή του χρόνου. Ένα γκολ που έστειλε τους κόκκινους διαβόλους στο Γουέμπλεϊ

Οι “κόκκινοι διάβολοι” προηγήθηκαν με τον Σκοτ Μακτόμινεϊ. Όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν ανατροπή στο τέλος του 1ου μέρους με τους Αλέξις Μακ Άλιστερ και Μοχάμεντ Σαλάχ.

Και οι δύο ομάδες είχαν πλήθος ευκαιρίες. Άφησαν όμως το καλό για το τέλος. Ο Άντονι ισοφάρισε στο 87′. Στη συνέχεια, ο Μάρκους Ράσφορντ είχε τετ α τετ στις καθυστερήσεις. Μετά κι από ένα δοκάρι του Έλιοτ, ήρθε και το πρώτο γκολ της παράτασης. Ο Ράσφορντ έφερε το παιχνίδι στα ίσα του, στο 112′. Στο 120+1′ ο Ντιαλό έκανε την απίστευτη ανατροπή, δίνοντας στη Γιουνάιτεντ την 11η πρόκριση της, εις βάρος της Λίβερπουλ στο κύπελλο.