You are currently viewing FA Cup: Με απίστευτη ανατροπή, η Κόβεντρι πέρασε στα ημιτελικά

Με 2 γκολ στις καθυστερήσεις, η Κόβεντρι έκανε απίστευτη ανατροπή παίρνοντας τη νίκη από τη Γουλβς και την πρόκριση στους 4 του FA Cup

Ασύλληπτη η ανατροπή που πραγματοποίησε η Κόβεντρι μέσα στο Μολινό, επί της Γουλβς στον 5ο γύρο του FA Cup. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 2 γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα, για να πάρουν τελικά τη νίκη. Ταυτόχρονα πήραν και το πολυπόθητο εισητήριο για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Αγγλίας.

Το πρώτο εισιτήριο της τελικής τετράδας του φετινού Κυπέλλου Αγγλίας βρήκε τον κάτοχο του, το απόγευμα του Σαββάτου (16/03). Μάλιστα με άκρως εντυπωσιακό τρόπο. Με την Κόβεντρι να φέρνει τούμπα τον εκτός έδρας αγώνα της με την Γουλβς. Οι φιλοξενούμενοι με το υπέρ τους  3-2 πήραν την πρόκριση στα ημτελικά του αρχαιότερου διασυλλογικού θεσμού. Αυτή είναι μόλις η δεύτερη φορά στην ιστορία τους και πρώτη μετά από τη σεζόν 1986-87.

Το ματς ήταν χορταστικό από φάσεις. Είχε 17-24 τελικές με 5-12 εντός εστίας. Ωστόσο χρειάστηκε να μπει το δεύτερο μέρος για να πάρει φωτιά.

Η Κόβεντρι έστειλε πρώτη τη μπάλα στο πλεκτό στο 53′. Για πολλή ώρα ζούσε με το όνειρο να γίνει η πρώτη ομάδα εκτός της μεγάλης κατηγορίας που θα κατακτούσε το Κύπελλο Αγγλίας μετά από το 1980. Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο έπεσε θύμα ανατροπής.

Ο Αΐτ Νουρί στο 83′ και ο Μπουένο πέντε λεπτά αργότερα απάντησαν δυναμικά στο γκολ του Σιμς. Όμως οι συγκινήσεις δεν είχαν τελειώσει εκεί. Η ομάδα της Championship φύλαγε το καλύτερο για το τέλος, για τους οπαδούς της.

Με το ματς να έχει μπει στις καθυστερήσεις, ο Σιμς “χτύπησε” για δεύτερη φορά στο ματς ισοφαρίζοντας από το… πουθενά σε 2-2 στο 90+7′

Ελάχιστα αργότερα, στο 90+10′, ο Ράιτ έστειλε τη μπάλα με φαλτσαριστό πλασέ στην αριστερή γωνία της εστίας του Ζοζέ Σα και έβαλε την υπογραφή του σε ένα παραμυθένιο buzzer beater που υπέγραψε την παρουσία της ομάδας της Championship στα ημιτελικά του Γουέμπλεϊ.