You are currently viewing Formula 1: Θρίαμβος Φερστάπεν στην Σαουδική Αραβία! (vids)

Formula 1: Ο Ολλανδός παγκόσμιος πρωταθλητής Μαξ Φερστάπεν πέτυχε την πρώτη του φετινή νίκη στο δεύτερο Γκραν πρι της χρονιάς, στην Σαουδική Αραβία (Τζέντα) με την Red Bull Racing. Στην 2η θέση ο Τσαρλς Λεκλέρ με Ferrari και την 3η θέση ο Ισπανός Κάρλος Σάινθ επίσης με Ferrari!

Συναρπαστικός ήταν και ο δεύτερος φετινός αγώνας της Formula 1 που έγινε στην Τζέντα της Σαουδικής Αραβίας. Με τους Τσαρλς Λεκλέρ και Μαξ Φερστάπεν να προσφέρουν φοβερό θέαμα.

Η Red Bull ξεκίνησε από την 1η θέση με τον Σέρχιο Πέρεζ αλλά o Μεξικανός ήταν άτυχος. Αφού στον 16ο γύρο μπήκε στα πιτ και την ίδια ώρα ο Νίκολας Λατίφι είχε έξοδο με την Williams. Το αυτοκίνητο ασφαλείας μπήκε στην πίστα και οι υπόλοιποι οδηγοί είχαν την ευκαιρία να μπουν στα πιτ για να αλλάξουν ελαστικά (χωρίς να χάσουν χρόνο όπως έχασε ο Μεξικανός πιλότος).

Αυτό έφερε στην 1η θέση τον Λεκλέρ, στην 2η τον Φερστάπεν και στην 3η θέση τον Σάινθ (ο Πέρεζ του παραχώρησε την θέση) και στην 4η θέση βρέθηκε ο Πέρεζ. Ο Λεκλέρ κράτησε το προβάδισμά του μέχρι τον 47ο γύρο. Σε αυτό το σημείο ο Φερστάπεν εκμεταλλεύθηκε το DRS. Και προσπέρασε τον Μονεγάσκο στην ευθεία εκκίνησης-τερματισμού. Ο Λεκλέρ πίεσε στους τρεις τελευταίους γύρους. Αλλά δεν κατάφερε να προσπεράσει τον Ολλανδό και έμεινε στην 2η θέση.

Formula 1: Κορυφή ο Λεκλέρ

Ο Λεκλέρ πήρε πάντως πήρε τον έξτρα βαθμό για τον πιο γρήγορο γύρο. Οδηγεί την κούρσα στην βαθμολογία με 45 βαθμούς. Οι δέκα πρώτοι οδηγοί στο Γκραν Πρι της Σαουδικής Αραβίας: Φερστάπεν (Red Bull Racing), Λεκρέκ (Ferrari), Σάινθ (Ferrari). Πέρεζ (Red Bull Racing), Ράσελ (Mercedes), Οκόν (Apline), Νόρις (McLaren), Γκασλί (Alpha Tauri), Μάγκνουσεν (Haas) και Χάμιλτον (Mercedes).

Στην βαθμολογία των οδηγών ο Λεκλέρ έχει 45 βαθμούς και είναι στην πρώτη θέση. Δεύτερος με 33 βαθμούς ο άλλος οδηγός της Ferrari, ο Κάρλος Σάινθ και στην 3η θέση είναι ο Μαξ Φερστάπεν με 25 βαθμούς. Ο Τζορτζ Ράσελ είναι 4ος με 22 βαθμούς και ο Χάμιλτον 5ος με 16 βαθμούς.

Στην βαθμολογία των κατασκευαστών η Ferrari είναι ήδη στην 1η θέση με 78 βαθμούς και στην 2η θέση είναι η Mercedes με 38 βαθμούς. H Red Bull Racing είναι στην 3η θέση με 37 βαθμούς και στην 4η θέση είναι η Apline με 16 βαθμούς. Η Haas κλείνει την πρώτη πεντάδα με 12 βαθμούς.

Το επόμενο Γκραν Πρι της σεζόν θα διεξαχθεί στην Μελβούρνη της Αυστραλίας το τριήμερο 8-10 Απριλίου.