You are currently viewing F1: Πρωτιά με ρεκόρ ο Φερστάπεν-πήρε την 2η θέση ο Λεκλέρ!

Ένα ακόμη συναρπαστικό πρωτάθλημα F1 έφτασε στο τέλος του. Έκλεισε μάλιστα, με ένα μοναδικό ρεκόρ που θα μείνει στην ιστορία!!

Ο τελευταίος αγώνας της χρονιάς, πραγματοποιήθηκε  στην πίστα “Yas Marina” στο Άμπου Ντάμπι. Ήταν ένας πραγματικά εκπληκτικός αγώνας. Ο Ολλανδός δύο φορές παγκόσμιο πρωταθλητής Μαξ Φερστάπεν πήρε την 1η θέση. Μαζί πήρε και την 15η νίκη της σεζόν. Μια επίδοση που αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία της F1.

Ο Μαξ Φερστάπεν πήρε την 15η φετινή νίκη με την Red Bull. Κάτι που αποτελεί ρεκόρ για μια σεζόν. 2ος τερμάτισε ο Σαρλ Λεκλέρ με Ferrari. 3ος τερμάτισε ο Σέρχιο Πέρεζ με την 2η Red Bull. Στη γενική βαθμολογία ο Λεκλέρ έκλεψε τελικά την 2η θέση από τον Πέρεζ. Αυτός ήταν ο τελευταίος αγώνας για τον Φέτελ που αποχωρεί από τον μαγικό κόσμο της F1!

Την 2η θέση στον αγώνα και μαζί στην γενική βαθμολογία των οδηγών με 308 βαθμούς πήρε ο Μονεγάσκος πιλότος της Ferrari, ο Σαρλ Λεκλέρ. Ο Λεκλέρ και η Ferrari πήγε σε στρατηγική ενός πιτ στοπ. Η κίνηση τους αυτή, δικαιώθηκε. Ο Σέρχιο Πέρεζ και η Red Bull επέλεξαν στρατηγική δύο πιτ στοπ.

Ο Μεξικανός οδηγός πλησίασε στον τελευταίο γύρο τον Λεκλέρ. Παρόλα αυτά, δε μπόρεσε να τον προσπεράσει. Έτσι έμεινε στην 3η θέση του αγώνα και της βαθμολογίας των οδηγών, με 305 βαθμούς.

Τέταρτος τερμάτισε ο Κάρλος Σάινθ με την 2η Ferrari. 5ος τερμάτισε ο Τζορτζ Ράσελ με Mercedes . Ο δε Λιούις Χάμιλτον, εγκατέλειψε με πρόβλημα στα υδραυλικά συστήματα λίγο πριν το τέλος.

Την 6η θέση πήρε ο Λάντο Νόρις με McLaren. 7ος τερμάτισε ο Εστεμπάν Οκόν με Alpine, 8ος ο Λανς Στρολ με Aston Martin και 9ος τερμάτισε ο Ντάνιελ Ρικάρντο με McLaren. Την πρώτη βαθμολογούμενη δεκάδα συμπλήρωσε ο Σεμπάστιαν Φέτελ με Aston Martin.

O Γερμάνος τετράκις παγκόσμιος πρωταθλητής αναδείχθηκε κορυφαίος οδηγός του αγώνα, στον τελευταίο της τεράστιας καριέρας του!