You are currently viewing F1: Περίπατος για Μπότας!

Ο Βάλτερι Μπότας με Mercedes ήταν ο θριαμβευτής στο Γκραν Πρι της Τουρκίας. Ξεκίνησε από την πρώτη θέση και παρέμεινε σε αυτή μέχρι τέλους. Δεύτερος ο Μαξ Φερστάπεν με Red Bull Honda και 3ος ο Πέρεζ επίσης με Red Bull…

Την 4η θέση πήρε ο εκπληκτικός Τσαρλς Λεκρέκ με Ferrari ενώ ο επτάκις παγκόσμιος πρωταθλητής Λιούις Χάμιλτον (Mercedes) τερμάτισε στην 5η θέση αν και ξεκίνησε από την 11η. Την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Γκασλί (Alpha Tauri), Νόρις (McLaren), Σάινθ (Ferrari), Στρολ (Aston Martin) και Οκόν (Apline Renault).

Ήταν αρκετά δύσκολος ο αγώνας στην Τουρκία.Έγινε υπό συνθήκες βροχής και αυτό δυσκόλεψε πολλούς οδηγούς. Ο Κάρλος Σάινθ αναδείχθηκε οδηγός της ημέρας. Αν και ξεκίνησε τελευταίος, τερμάτισε στην 8η θέση. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το γεγονός ότι ο Χάμιλτον ήρθε σε κόντρα με την ομάδα του. Κι αυτό επειδή ο ίδιος ήθελε να ρισκάρει περισσότερο. Ήθελε να παραμείνει στην πίστα μέχρι τέλους χωρίς να αλλάξει ελαστικά.

Μεγάλος κερδισμένος της ημέρας ο Μαξ Φερστάπεν. Ο Ολλανδός ξεκίνησε από την 2η θέση της εκκίνησης και έμεινε εκεί μέχρι τέλους και σε συνδυασμό με την 5η θέση του Χάμιλτον, πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας και αναμένεται δραματικό φινάλε στην φετινή σεζόν για την ανάδειξη του πρωταθλητή. O Μπότας κατέκτησε την 10η νίκη της καριέρας και 1η μετά το περσινό Γκραν Πρι της Ρωσίας.

Ο Μαξ Φερστάπεν πέρασε στην 1η θέση της βαθμολογίας με 262,5 βαθμούς, ακολουθεί από κοντά ο Χάμιλτον με 256,5 πόντους, 3ος είναι ο Μπότας με 177 βαθμούς, 4ος ο Νόρις με 145 βαθμούς και 5ος ο Πέρεζ με 135 βαθμούς. Την πρώτη δεκάδα συμπληρώνουν οι Σάινθ (116,5), Λεκρέκ (116), Ρικάρντο (95), Γκασλί (74) και Αλόνσο (58).

Στην βαθμολογία των κατασκευαστών προηγείται η Mercedes με 433,5 βαθμούς, ακολουθεί η Red Bull Racing Honda με 397,5 βαθμούς, στην 3η θέση είναι η McLaren Mercedes με 240 βαθμούς, 4η η Ferrari με 232,5 βαθμούς και 5η η Apline Renault με 104 βαθμούς. Ο επόμενος αγώνας θα διεξαχθεί στο Όστιν του Τέξας στις ΗΠΑ στις 24 Οκτωβρίου.