You are currently viewing F1: Κόντρα σε θεούς και δαίμονες ο Χάμιλτον!

F1: Ο επτάκις παγκόσμιος πρωταθλητής Λιούς Χάμιλτον (Mercedes) ήταν ο μεγάλος νικητής στο προτελευταίο γκραν πρι της χρόνιας στην Τζέντα της Σαουδικής Αραβίας με αποτέλεσμα να πιάσει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας τον Μαξ Φερστάπεν. Πλέον ο τίτλος θα κριθεί στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς στο Άμπου Ντάμπι την επόμενη Κυριακή….

F1: Ο επτάκις παγκόσμιος πρωταθλητής Λιούς Χάμιλτον (Mercedes) ήταν ο μεγάλος νικητής στο προτελευταία γκραν πρι της χρόνιας στην Τζέντα της Σαουδικής Αραβίας με αποτέλεσμα να πιάσει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας τον Μαξ Φερστάπεν. Πλέον ο τίτλος θα κριθεί στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς στο Άμπου Ντάμπι την επόμενη Κυριακή….

Σε ένα επεισοδιακό γκραν πρι ακατάλληλο για καρδιακούς ο Λιούις Χάμιλτον έδειξε την μεγάλη του κλάση και πήρε την καρό σημαία (και ένα βαθμό για τον ταχύτερο γύρο) και έπιασε στην πρώτη θέση της Βαθμολογίας τον Ολλανδό οδηγό της Red Bull Honda Μάξ Φερστάπεν.

Ο τελευταίος έδειξε ότι δεν ξέρει να χάνει και παραλίγο να τινάξει το Γκραν Πρι στον αέρα με την επικίνδυνη και αντιαθλητική του οδήγηση.

Ο Φερστάπεν στον 35ο γύρο είδε στους καθρέφτες του τον Χάμιλτον να εξαπολύει επίθεση για να τον προσπεράσει και εντελώς ξαφνικά πάτησε φρένο με αποτέλεσμα να συγκρουστούν τα δύο μονοθέσια.

Η ζημιά στην αεροτομή του Χάμιλτον δεν ήταν μεγάλη. Οι αγωνοδίκες επέβαλλαν στον Φερστάπεν να παραχωρήσει την θέση του στον Χάμιλτον. Ο Μαξ παραχώρησε την πρώτη θέση στον 42ο γύρο αλλά αμέσως ξαναπέρασε τον Χάμιλτον. Δευτερόλεπτα μετά ακολούθησε ποινή 5” στον Ολλανδό.

Τελικά ο Χάμιλτον τον προσπέρασε στο 43ο γύρο και στη συνέχεια… εξαφανίστηκε και πήρε μια δίκαιη νίκη.

Οι δύο οδηγοί έχουν από 369,5 βαθμούς και ο τίτλος θα κριθεί την επόμενη Κυριακή στον τελευταίο αγώνα της σεζόν στο Άμπου Ντάμπι.

Την 3η θέση πήρε στο φώτο φίνις ο Βάλτερι Μπότας (Mercedes) και άφησε στην 4η θέση τον Εστεμπάν Οκόν (Alpine Renault).