You are currently viewing F1 – GP Ιαπωνίας: Επιστροφή του Φερστάπεν στις νίκες – Πρωταθλήτρια στους κατασκευαστές η Red Bull

GP Ιαπωνίας: Στην πίστα της Σουζούκα ο Μαξ Φερστάπεν έκανε comeback στις νίκες, χαρίζοντας ταυτόχρονα στη Red Bull το πρωτάθλημα κατασκευαστών

Φαίνεται πως η Σιγκαπούρη ήταν απλά ένα διάλλειμα στη ξέφρενη πορεία του Μαξ Φερστάπεν στο φετινό πρωτάθλημα F1. Ο Ολλανδός πιλότος στο GP Ιαπωνίας έκανε comeback στις νίκες. Στην πίστα της Σουζούκα πήρε τη 13η νίκη του σε 16 αγώνες του πρωταθλήματος. Μαζί του, η Red Bull Racing πανηγύρισε τη 15η δική της νίκη. Αυτό, της χαρίζει το φετινό παγκόσμιο πρωτάθλημα κατασκευαστών της F1 – για έκτη φορά στην ιστορία της.

Για τον Φερστάπεν η νίκη στη Σουζούκα αποδείχθηκε απλά ένας …περίπατος. Με απόλυτη ευκολία βρέθηκε στο βάθρο του νικητή. Μάλιστα, από τα πράσινα φώτα της εκκίνησης ως την καρό σημαία του τερματισμού,  ήταν επικεφαλής της κούρσας. ελάχισες εξαιρέσεις οι επισκέψεις του στα πιτς στοπ. Πίσω του και στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Λάντο Νόρις της McLaren. Στην 3η θέση ανέβηκε ο Όσκαρ Πιάστρι που κατέκτησε το πρώτο βάθρο της καριέρας του στη Formula 1.

Ράσελ vs Χάμιλτον

Στους πρώτους γύρους του Ιαπωνικού Grand Prix, οι δύο teammates της Mercedes (Ράσελ και Χάμιλτον) μονομάχησαν σκληρά. Αυτό προκάλεσε κάποιο μικρό εκνευρισμό στο Ράσελ. Μάλιστα, μέσω του team radio, ο νεαρός πιλότος φανερά εκνευρισμένος είπε: “Με ποιον θέλουμε να παλέψουμε εδώ; Ο ένας με τον άλλον ή με τους υπόλοιπους;

Οι δυο τους πάντως πάλεψαν για μια θέση στην εξάδα με την ομάδα της Ferrari. Μια θέση που κέρδισε τελικά η Ferrari.