You are currently viewing F1: Η Ferrari έδειξε την δύναμή της στο Λας Βέγκας!

Η Ferrari πήρε τις δύο πρώτες θέσεις στις κατατακτήριες δοκιμές για το Γκραν Πρι του Λας Βέγκας με τους Σαρλ Λεκλέρ και Κάρλος Σάινθ. Ο Ισπανός οδηγός της σκουντερία έχει ποινή δέκα θέσεων. Από την 3η θέση θα εκκινήσει ο παγκόσμιος πρωταθλητής Μαξ Φερστάπεν…

Ο Μονεγάσκος οδηγός της Ferrari, o Σαρλ Λεκλέρκ πήρε την «pole position» για το γκραν πρι του Λας Βέγκας! Ο πιλότος της Ferrari έκανε χρόνο 1’32″726. Έτσι, την Κυριακή το πρωί (19/11, 08:00) θα εκκινήσει από την 1η θέση στον 21ο αγώνα της χρονιάς.

Δεύτερος ήταν ο ομόσταυλός του στη σκουντερία, o Κάρλος Σάινθ κατά 0,022 δευτερόλεπτα. Παρόλα αυτά, ο Ισπανός οδηγός θα ξεκινήσει από την 12η θέση. Ο λόγος είναι η ποινή των δέκα βαθμών με την οποία έχει τιμωρηθεί στην περίοδο ων ελεύθερων δοκιμαστικών.

Τον τρίτο καλύτερο χρόνο κατέγραψε ο Ολλανδός παγκόσμιος πρωταθλητής Μαξ Φερστάπεν. Λόγω όμως της ποινής του Σάινθ, θα ξεκινήσει τον αγώνα στο Λας Βέγκας από τη δεύτερη θέση.

Η Red Bull θα πρέπει να δουλέψει πολύ σκληρά στον αγώνα αν θέλει να κερδίσει τον Λεκλέρκ. Κι αυτό, γιατί ο ρυθμός του Μονεγάσκου και της Ferrari είναι εντυπωσιακός σε αυτή την πίστα.

Ο Λεκλέρκ ήταν ταχύτερος και στις τρεις προκριματικές φάσεις κάτω από το νέο σκηνικό της πίστας από ξενοδοχεία-ορόσημα και καζίνο, για την Τρίτη του «pole» του στους τελευταίους τέσσερις αγώνες.

Ο οδηγός από το Μονακό παραδόξως ήτα απογοητευμένος με τους γύρους του και με το χρόνο:

«Δεν έκανα αρκετά καλή δουλειά, αλλά ήταν αρκετή για την pole, οπότε αυτό είναι το μόνο που χρειαζόμαστε και τώρα πλήρη εστίαση στο αύριο για να προσπαθήσουμε να τα συγκεντρώσουμε όλα στον αγώνα. Κανονικά εκεί μας λείπει η μεγαλύτερη απόδοση, οπότε ελπίζω να τα συγκεντρώσουμε όλα μαζί και να κερδίσουμε εδώ», τόνισε ο Λεκλέρ.

Ο Τζορτζ Ράσελ θα ξεκινήσει από την τρίτη θέση για τη Mercedes και ο Πιερ Γκασλί από την τέταρτη για την Alpine.

Το «ζευγάρι» Williams, Άλεξ Άλμπον και ο «πρωτάρης» Λόγκαν Σάρτζεντ προκρίθηκαν στην εντυπωσιακή, και εκπληκτική, πέμπτη και έκτη θέση. Οι Χάμιλτον, Πέρεζ, Πιάστρι και Ράσελ έμειναν εκτός της πρώτης δεκάδας!

Η πρώτη δεκάδα των επίσημων δοκιμαστικών για το γκραν πρι του Λας Βέγκας έχει ως εξής: