You are currently viewing F1: Χωρίς αντίπαλο ο Φερστάπεν!

F1: Ο Ολλανδός οδηγός της Ρεντ Μπουλ Χόντα έκανε το δύο στα δύο στην Αυστρία. Μετά τη νίκη του στον αγώνα σπριντ του Σαββάτου επικράτησε εκ νέου στο γκραν πρι της Κυριακής.

F1: Ο Μαξ Φερστάπεν με Ρεντ Μπουλ Χόντα ήταν ο μεγάλος νικητής στον ένατο αγώνα της χρονιάς στο Γκραν Πρι της Αυστρίας. Για μια ακόμη φορά, ο δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής, δεν είχε αντίπαλο στα μέτρα του. Έτσι, πήρε εύκολα την 7η φετινή του νίκη.

Να σημειώσουμε πως ο Φερστάπεν στο τέλος έβαλε μαλακή γόμα και πήρε και τον έξτρα βαθμό για τον πιο γρήγορο γύρο!

Ο Φερστάπεν κυριάρχησε για μία ακόμη φορά και βρίσκεται στον δρόμο για τον τρίτο σερί τίτλο του. Στην δεύτερη θέση ο Μονεγάσκος οδηγός της Φεράρι ο Σαρλ Λεκλέρ και στην 3η ο δεύτερος οδηγός της Ρεντ Μπουλ Χόντα, ο Σέρχιο Πέρεζ.

Την 4η θέση πήρε ο Κάρλος Σάινθ με Φεράρι και την 5η ο Λάντο Νόρις με Μακ Λάρεν. Στην 5η και στην 7η θέση, δύο παγκόσμιο πρωταθλητές, ο Φερνάντο Αλόνσο με Άστον Μάρτιν και ο Λιούις Χάμιλτον με Μερσέντες. Την πρώτη δεκάδα που παίρνει και βαθμούς συμπλήρωσαν οι Πιέρ Γκασλί (Αλπάιν) και Στρολ (Άστον Μάρτιν).

Ο Λεκλέρ ανέβηκε για δεύτερη μόλις φορά φέτος στο βάθρο και πρώτη μετά το Γκραν Πρι στο Αζερμπαϊτζάν.

Βαθμολογία των οδηγών

Ο Φερστάπεν προηγείται με 229 βαθμούς. Δεύτερος ο Πέρεζ με 148 βαθμούς ενώ τρίτος ο Αλόνσο με 121 βαθμούς. 4ος ο Χάμιλτον με 102 βαθμούς και 5ος ο Σάινθ με 74 βαθμούς. Στην 6η θέση ο Ράσελ με 66 βαθμούς και τέλος, 7ος ο Λεκλέρ με 54 βαθμούς.

Βαθμολογία των κατασκευαστών

Η Ρεντ Μπουλ Χόντα έχει 377 βαθμούς σνώ  η Μερσέντες έχει 168 βαθμούς. Στην 3η θέση βρίσκεται η Άστον Μάρτιν με 163 βαθμούς. 4η είναι η Φεράρι με 128 βαθμούς. Τέλος, στην 5η θέση είναι η Αλπάιν Ρενό με 46 βαθμούς.

*Η Ρεντ Μπουλ Χόντα έχει νικήσει και τους 9 φετινούς αγώνες, 7 νίκες ο Φερστάπεν και 2 νίκες ο Πέρεζ.