You are currently viewing F1: Ασταμάτητος ο Φερστάπεν!

F1: Ο Μαξ Φερστάπεν ήταν και πάλι απροσπέλαστος, επικράτησε στο Γκραν Πρι της Μ. Βρετανίας και για πρώτη φορά στην καριέρα του μετρά έξι σερί νίκες!

Οι 160.000 Βρετανοί οπαδοί στο Σίλβερστοουν είδαν αμέσως πως αυτό που ήλπιζαν τόσο διακαώς θα συνέβαινε. Ο Λάντο Νόρις πέρασε πρώτος στην πρώτη γωνία. Το Grand Prix F1 της Μεγάλης Βρετανίας είχε έναν Βρετανό ηγέτη του αγώνα και αυτό προκάλεσε έκρηξη χαράς στις κατάμεστη κερκίδα κατά μήκος της εμβληματικής πίστας.

Η χαρά τους δεν κράτησε βέβαια αρκετά. Στον 5ο γύρο, ο παγκόσμιος πρωταθλητής είχε ήδη αποκαταστήσει την τάξη. Συμμετείχε σε έναν αγώνα στον οποίο δεν θα απειλούνταν ουσιαστικά παρότι προέκυψε μια κατάσταση αυτοκινήτου ασφαλείας όταν η Haas του Κέβιν Μάγκνουσεν έμεινε ακινητοποιημένη μέσα στην πίστα. Αλλά η επανεκκίνηση του Φερστάπεν ήταν εξαιρετική, επιτρέποντάς του να απομακρυνθεί από τους υπόλοιπους πολύ γρήγορα και τελικά η ουσιαστική μάχη διεξήχθη για τις δύο λοιπές θέσεις του βάθρου.

Ο Χάμιλτον καταδίωξε τον Νόρις, αλλά δεν ξεπέρασε τον κατά δεκαπέντε χρόνια νεότερο συμπατριώτη του. Ο επτά φορές παγκόσμιος πρωταθλητής F1 έφτασε τη Mercedes του κοντά στη McLaren αρκετές φορές. Τελικά, δεν ήταν αρκετό για να πάρει τη δεύτερη θέση.

Μια ικανοποιητική δεύτερη θέση για τον Norris, και ο Lewis Hamilton δεν ήταν επίσης δυσαρεστημένος με την τρίτη του θέση. Ο Πιάστρι τελικά έχασε το βάθρο.

Αλλά ήταν και πάλι ο Max Verstappen που σημείωσε άλλη μια νίκη, την 8η στη σεζόν και την 6η στη σειρά. Στη βαθμολογία, ο Ολλανδός βρίσκεται ήδη 99 βαθμούς μπροστά από τον συμπαίκτη του Σέρχιο Πέρεθ, ο οποίος τερμάτισε έκτος. Ο Φερνάντο Αλόνσο είναι τρίτος και βρίσκεται 118 βαθμούς πίσω από τον Βερστάπεν.