You are currently viewing Ευρωμπάσκετ: Με τον Γιάννη να.. οργιάζει η Εθνική 99-79 την Ουκρανία (vid)

Ευρωμπάσκετ: Για ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε η Εθνική απέναντι στους Ουκρανούς, τελικώς όμως, η 4η νίκη σε ισάριθμα ματς του ομίλου ήρθε με άνεση.

Ευρωμπάσκετ: Για ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε η Εθνική απέναντι στους αξιόμαχους Ουκρανούς, τελικώς η τέταρτη νίκη σε ισάριθμα ματς του ομίλου ήρθε με άνεση. Οι αντίπαλοι.. εξαγρίωσαν τον Γιάννη με το σκληρό τους παιχνίδι και ο σούπερ σταρ μας τους “τιμώρησε” με 41 πόντους! Επόμενος αντίπαλος η Εσθονία, την Πέμπτη (18:00).

Ο Greek Freak έκανε ρεκόρ καριέρας με την Εθνική με 41 πόντους (13/16 δίποντα, 15/18 βολές). Του έλειψαν μόλις δύο πόντοι για να ισοφαρίσει το ρεκόρ του Ντιρκ Νοβίτσκι σε τελική φάση Ευρωμπάσκετ τον 21ο αιώνα. Και του Νίκου Γκάλη με την φανέλα της Ελλάδας.

H Ουκρανία έβαλε δύσκολα στην γαλανόλευκη και μέχρι τα μέσα σχεδόν της τρίτης περιόδου έδειχνε να έχει τον πρώτο λόγο. Η άμυνα της μας είχε εγκλωβίσει ενώ κυριαρχούσε στα επιθετικά ριμπάουντ και παράλληλα έβρισκε εύκολα σουτ στην περιφέρεια. Στη συνέχεια όμως η Εθνική αντέδρασε με «μπροστάρη» τον Γιάννη Αντετοκούνμπο ξαναμπήκε γερά στο παιχνίδι.

Και μαθηματικά 1η

Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε 100% τα ηνία του αγώνα και έφτασε τελικά σε άνετη επικράτηση. Έτσι, «κλείδωσε» και μαθηματικά την πρωτιά στον 3ο όμιλο με 8 βαθμούς αφήνοντας στους 6 την Ουκρανία. Η Ελλάδα έκανε 4-0 στις νίκες στο Ευρωμπάσκετ 2022 στο Μιλάνο και αυτή ήταν η 4η φορά που το καταφέρνει στη διοργάνωση. Οι προηγούμενες ήταν το 1997, το 2009 και το 2015.

ΕΛΛΑΔΑ

(Ιτούδης): Αγραβάνης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 41 (13/16 δίποντα, 15/18 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 27:27), Θανάσης Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 13 (32/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντόρσεϊ 13 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Λαρεντζάκης 2, Λούντζης 2, Παπαγιάννης 6 (3/5 δίποντα), Παπανικολάου 4 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 4, Σλούκας 7 (1)

ΟΥΚΡΑΝΙΑ

(Μπαγκάτσκις): Μπλίζνιουκ 4, Μπομπρόφ 3 (1), Λεν 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μίχαϊλιουκ 16 (5/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Πούστοβι 6, Σάνον 16 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Σκαπίντσεφ 4, Σιντόροφ 10 (2), Τκατσένκο 8 (4/5 δίποντα, 0/6 τρίποντα), Ζότοφ 2