You are currently viewing Ευρωμπάσκετ: Ακάθεκτη η Εθνική Ελλάδας, νίκησε 99-73 την Μ. Βρετανία

Ευρωμπάσκετ: Η Εθνική Ελλάδας επικράτησε της Μεγάλης Βρετανίας και συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της στο τουρνουά.

Ευρωμπάσκετ: Έδωσε την απαιτούμενη προσοχή η Εθνική Ελλάδας στο ματς με την Μεγάλη Βρετανία. Και πέτυχε την τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς. Επικράτησε με 93-77.

Αψήφησε την απουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο (τον προφύλαξε ο Δημήτρης Ιτούδης). Γράφοντας το «3 στα 3» στον 3ο όμιλο, που φιλοξενείται στο Μιλάνο.

H «γαλανόλευκη» παρουσίασε και σήμερα τα γνωστά… νεκρά διαστήματα σε άμυνα και επίθεση. Αλλά με τον Σλούκα να το παίρνει προσωπικά σε εκτέλεση, οργάνωση και δημιουργία στην τρίτη περίοδο. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα εξασφάλισε μία διψήφια διαφορά στο 27΄ (67-56) και δεν χρειάστηκε να κοιτάξει πίσω…

Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής Ανδρών στο Ευρωμπάσκετ, η Ουκρανία (6/9, 18:00).

Ο Έλληνας διεθνής γκαρντ τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους (3/4δ., 5/6 τρίποντα), 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης κέρδισε χρόνο στο ροτέισον ολοκληρώνοντας με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Διψήφιοι και κομβικοί κυρίως στην άμυνα οι Μιχάλης Λούντζης (10π., 5ασ.) Κώστας Παπαπνικολάου (10π., 7ρ., 5ασ.).

Εκτός από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο ο ομοσπονδιακός τεχνικός προφύλαξε και πάλι τον αδερφό του σούπερ σταρ των Μιλγουόκι Μπακς, Κώστα.

Με τον Καλάθη να μπαίνει… ζεστός στο παρκέ σε εκτέλεση και δημιουργία, η Εθνική Ανδρών προηγήθηκε γρήγορα με (8-3 στο 2΄).

Αλλά ο αμυντικός… εφησυχασμός της, έδωσε τη δυνατότητα στη Βρετανία όχι μόνο να απαντήσει, αλλά βρίσκοντας ρυθμό από τα 6.75 (3/3 τρίποντα). Να πετύχει την ανατροπή και να τρέξει ένα σερί 12-0 για το 15-8 στο 5΄.

Ο Δημήτρης Ιτούδης πέρασε άμεσα στο παρκέ τους Λουντζη, Σλούκα και με τους δύο γκαρντ να διακρίνονται σε εκτέλεση, οργάνωση και δημιουργία.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα… συνήλθε και με δικό του σερί 14-0, προηγήθηκε στο 8΄ με 22-15, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +7 (24-17).

Το τελείωσε και με άμυνα

Αξιοποιώντας τα λάθη της Εθνικής, η Βρετανία παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής μέχρι το 24΄, όταν έγραψε το 52-53.

Αποφασισμένη να τελειώσει… πρόωρα τον αγώνα, η Εθνική «σφράγισε» την άμυνά της στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Γιώργος Παπαγιάννης αποτέλεσε «πονοκέφαλο» της αντίπαλης ρακέτας και με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να τρέχει επιμέρους σκορ 17-8 μέχρι το 36΄, έγραψε το μη αναστρέψιμο 88-68 και δεν αγχώθηκε μέχρι το φινάλε…

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 43-46, 60-71, 77-93

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ροσό, Γιάκομπς, Γκιόργκι