You are currently viewing Euroleague: Τέταρτη ήττα σε πέντε παιχνίδια ο ΠΑΟ!

Euroleague: 5η αγωνιστική. Συνεχίστηκε η άσχημη πορεία του Παναθηναϊκού στη φετινή διοργάνωση, με μια ακόμη ήττα (την τέταρτη συνεχόμενη) στο Τελ Αβίβ αυτή τη φορά

Euroleague – 5η αγωνιστική: Ο Παναθηναϊκός για μια ακόμη φορά φέτος παρουσιάστηκε ευάλωτος στην άμυνα και χωρίς σταθερές λύσεις στην επίθεση. Μοιραία έτσι, ηττήθηκε με σκορ 85-74 από την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Ισραήλ. Αυτή ήταν η 4η ήττα σε 5 αγώνες για την ομάδα του Ράντονιτς στη φετινή Euroleague. Τώρα ο Παναθηναϊκός περιμένει πως και πως το νέο της απόκτημα, για να αλλάξει την κατάσταση. Τον Αμερικανό γκαρντ, Ντουέιν Μπέικον.

Η Μακάμπι του Όντετ Κάτας πήρε το προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο (20-17) και δεν το έχασε ποτέ. Ο Παναθηναϊκός είχε μεγάλα κενά στην άμυνα. Από την άλλη, είχε καλά ποσοστά στην επίθεση. Μάλιστα, έμεινε κοντά στο σκορ στο πρώτο μέρος (47-42 στο ημίχρονο).

Στην τρίτη περίοδο η ψαλίδα της διαφοράς άνοιξε στους 10 πόντους (69-59) για την ομάδα του Λαού. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους έξι πόντους (76-70) στο 36΄αλλά η Μακάμπι παρέμεινε ψύχραιμη και έφθασε δίκαια στο τελικό 85-74.

Ο Λορέντζο Μπράουν με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 9 ασίστ ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα και τον ακολούθησε ο Μπάλντγουιν με 14 πόντους. Για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν οι Γουίλιαμς και Πονίτκα με 17 και 12 πόντους αντίστοιχα, πάλεψε ο Παπαγιάννης με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Η Μακάμπι ήταν καλύτερη σε δίποντα (28/48), τρίποντα (7/21) και βολές (8/8 βολές), πήρε περισσότερα ριμπάουντ 37 (15 επιθετικά) ενώ μοίρασε και 19 ασίστ!

Ο Παναθηναϊκός είχε 15/28 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 11/20 βολές, 31 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 13 επιθετικά), 18 ασίστ!

Την επόμενη εβδομάδα (3/11) ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει την Παρτιζάν Βελιγραδίου στο ΟΑΚΑ για την 6η αγωνιστική της διοργάνωσης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 47-42, 69-59, 85-74.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ

(Κάτας): Άνταμς 4 (1/4 δίποντα), Μπράουν 22 (7/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπάλντγουιν 14 (5/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρτιν 2, Μένκο, Σόρκιν 2, Ντιμπαρτολομέο 7 (1), Χόλινς 5 (1), Πόιθρες 8 (4/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Νίμπο 13 (5/10 δίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Κόλσον 8 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

(Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 5 (1), Γουόλτερς 4 (5 ασίστ, 2 λάθη), Λι 6 (2/7 τρίποντ), Παπαγιάννης 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1/5 τρίποντα), Γουίλιαμς 17 (2/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 1 ασίστ, 4 λάθη), Πονίτκα 12 (4/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 8/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Γκριγκόνις 9 (1), Μαντζούκας 3 (1), Γκουντάιτις 4 (1/1 δίποντο, 2/6 βολές, 9 ριμπάουντ).