You are currently viewing Euroleague: Σούπερ Ολυμπιακός! (vid)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 77-70 της Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ για την 27η αγωνιστική της Euroleague και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 19 νίκες – 8 ήττες. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα άφησε πίσω της την ήττα από την Ολίμπια Μιλάνο και επέστρεψε στις μεγάλες εμφανίσεις…

Ο Ολυμπιακός νίκησε για δεύτερη φορά φέτος την Μπαρτσελόνα. Αυτή την φορά στο κατάμεστο ΣΕΦ για την 27η αγωνιστική της Euroleague. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρίσκεται πλεον αγκαλιά με το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Ταυτόχρονα, διεκδικεί με καλές πιθανότητες και την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Υπερισχύει σε ενδεχόμενο ισοβαθμίας με τις Μπαρτσελόνα, Ρεάλ Μαδρίτης και Φενερμπαχτσέ.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο ΜακΚίσικ με 16 πόντους (3/4 τρίποντα). Τον ακολούθησε ο εξαιρετικός Λαρεντζάκης με 14 πόντους (4/5 τρίποντα) και 5 ριμπάουντ. Ο MVP του Φεβρουαρίου, ο Σάσα Βεζένκοφ, σημείωσε 13 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Για την Μπαρτσελόνα ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν ο κορυφαίος με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ο Λαπροβίτολα πέτυχε 15 πόντους και μοίρασε 8 ασίστ, ενώ 13 πόντους πρόσθεσε ο Σερτάκ Σανλί. Η ομάδα της Βαρκελώνης έχει πλέον ρεκόρ 18 νίκες και 9 ήττες.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι. Μάλιστα, βρέθηκε να χάνει 11-20 στο πρώτο δεκάλεπτο. Παρόλα αυτά, στη συνέχεια ξύπνησε και πήρε το δεύτερο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 18-7!

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει το προβάδισμα και να βρίσκει λύσεις κάθε φορά που η Μπαρτσελόνα πλησίαζε στο σκορ. Τα τρίποντα του Λαρεντζάκη και οι ενέργειες των ΜακΚίσικ και Βεζένκοφ έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των “ερυθρόλευκων”.

Την Πέμπτη το βράδυ ο Ολυμπιακός θα φιλοξενήσει στο ΣΕΦ την Μπάγερν Μονάχου στις 21:00 το βράδυ.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 29-27, 50-45, 77-70

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 6, Κέιναν, Λαρεντζάκης 14 (4), Φαλ 5, Σλούκας 3, Βεζένκοφ 13 (2), Παπανικολάου 8 (2), Πίτερς 6, Μπλακ 6, ΜακΚίσικ 16 (3).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ

(Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα, Σανλί 13 (2), Βέσελι 2, Κάλινιτς 8 (2), Σατοράνσκι 1, Λαπροβίτολα 15 (3), Αμπρίνες, Χίγκινς 10 (2), Γιοκουμπάιτις 2, Μίροτιτς 19.