You are currently viewing Ευρωλίγκα: Δεύτερη σερί νίκη ο Ολυμπιακός με την υπογραφή του Βεζένκοφ! (vid)

Ευρωλίγκα – 2η αγωνιστική:  Την 2η σερί νίκη του για τη φετινη σεζόν πέτυχε ο Ολυμπιακός στην Αθήνα, απέναντι στη Ζαλγκίρις Κάουνας

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 90-80 την Ζαλγκίρις Κάουνας στο άδειο ΣΕΦ. Αυτή ήταν η 2η νίκη των ερυθρόλευκων σε ισάριθμα παιχνίδια στην Ευρωλίγκα, φέτος. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε σε μεγάλο βράδυ τον Σάσα Βεζένκοφ. Ο Βεζένκοφ μάλιστα πέτυχε double-double με 23 πόντους και 14 ριμπάουντ. Επίσης εξαιρετικός ήταν και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, ο οποίος “καθάρισε” τη νίκη με ένα τρίποντο ενάμιση λεπτό πριν το τέλος…

Ο Ολυμπιακός είχε δύσκολη αποστολή κόντρα στην μαχητική Ζαλγκίρις Κάουνας . Δε βοήθησε καθόλου και το ότι έπαιξε σε ένα άδειο ΣΕΦ (λόγω τιμωρίας από τον περσινό αγώνα με την Μονακό στα πλέι οφ). Παρόλα αυτά παρουσιάστηκε σοβαρός από την αρχή μέχρι το τέλος. Έτσι, έφθασε δίκαια στη νίκη με σκορ 90-80.

Αυτή ήταν 2η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για τους “ερυθρόλευκους” αφού στην πρεμιέρα επικράτησαν της Μπαρτσελόνα στην Βαρκελώνη.

MVP ο Βεζένκοφ!

Ο Σάσα Βεζένκοφ  ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού. Πέτυχε συνολικά 23 πόντους. Αναλυτικά είχε:

• 6/10 δίποντα,
  • 2/4 τρίποντα,
  • 5/6 βολές
  • 14 ριμπάουντ (ρεκόρ καριέρας)

Ακόμη, είχε δύο ασίστ, δύο κλεψίματα, και πέντε κερδισμένα φάουλ. Κι όλα αυτά, σε σύνολο 36 λεπτών συμμετοχής.

Μεγάλο παιχνίδι και από τον εξαιρετικό Γιαννούλη Λαρεντζάκη. Ο Λαρεντζάκης σημείωσε συνολικά, 15 πόντους. Αναλυτικά η δική του απόδοση είχε ως εξής:

• 2/5 δίποντα,
  • 3/5 τρίποντα,
  • 2/2 βολές

Να σημειώσουμε εδώ πως ήταν αυτός που “καθάρισε” τη νίκη για τον Ολυμπιακό, με σουτ τριών πόντων ενάμιση λεπτό πριν το τέλος (85-73).

Η εξέλιξη του αγώνα!

Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε 21-18 στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός κυριάρχησε, πέτυχε σερί 26-14 στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με +9 πόντους διαφορά (44-35) στο πρώτο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε. Η Ζαλγκίρις απειλούσε μόνο τρίποντο και κατάφερε να πλησιάσει στους έξι πόντους αρκετές φορές αλλά ο Ολυμπιακός έβρισκε πάντα τον τρόπο να διατηρεί το προβάδισμα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Σλούκας και ο ΜακΚίσικ βοήθησαν στο σκορ τους Βεζένκοφ και Λαρεντζάκη και το τελικό 90-80 ήταν φυσιολογική εξέλιξη. Ο Μπραζντέικις με 21 πόντους και Κάβανο με 12 πόντους ήταν οι κορυφαίοι της Ζαλγκίρις που γνώρισε την 2η σερί ήττα της.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 44-35, 67-58, 90-80

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν (0/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Λαρεντζάκης 15 (2/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φαλ 16 (6/9 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλούκας 15 (2/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 11/12 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βεζένκοβ 23 (6/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπόλομποϊ, Πίτερς 6 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Μπλακ, ΜακΚίσικ 5.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ

(Μακσβίτις): Έβανς 14 (3), Λεκαβίτσιους 4, Χέιζ 6 (2/7 δίποντα), Σμιτς 10 (2), Μπιρούτις, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 21 (7/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντίμσα 3 (1), Κάβανο 12 (4/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπουτκεβίτσιους 5 (1), Ουλάνοβας 5 (1).