You are currently viewing Έβερτον: Νίκησε και σκαρφάλωσε στη κορυφή!
Η Έβερτον κατάφερε και πήρε τη νίκη στην έδρα της 3-1 με τη Μπέρνλι. Και ανέβηκε στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Τα ζαχαρωτά ξεκίνησαν πολύ καλά το πρωτάθλημα. Αφού πέτυχαν τη νίκη στο σπίτι τους 3-1 με τη σκληροτράχηλη Μπέρνλι. Και έτσι συνέχιζε ακάθεκτη προς τη κορυφή της κατηγορίας. Μαζί με τη Μάντσεστερ Γιουν, τη Τσέλσι αλλά και τη Λίβερπουλ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, είχαν τη πρωτοβουλία των κινήσεων, δημιούργησαν κάποιες καλές στιγμές. Ωστόσο έπεσαν απάνω στη πολύ καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα να μην βρουν κάποιο τέρμα. Έτσι οι δύο αντίπαλοι πήγαν με τη λήξη του πρώτου μέρους ισόπαλες με 0-0.

Στο δεύτερο μέρος η Μπέρνλι πάγωσε το γήπεδο στο 53ο λεπτό. Αφού πέτυχε το 0-1 με σκόρερ το Μι. Όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αύξησαν τη πίεση προς τον αντίπαλο και κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα και να ισοφαρίσουν σε 1-1 στο 63ο λεπτό με δράστη το Κιν. Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 65ο λεπτό βρήκαν και το 2-1 με σκόρερ αυτή τη φορά τον Τάουσεντ. Ενώ 3 λεπτά μετά στο 68ο λεπτό διαμόρφωσαν το 3-1 με σκόρερ τον Γκρέι.

Έτσι μέχρι το φινάλε έμεινε αυτό το σκορ, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάνουν σε αυτή τη μεγάλη νίκη και να συνεχίζει ακάθεκτη προς τη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Μάλιστα σε αυτές πρώτες τέσσερις αγωνιστικές έχει τη δεύτερη καλύτερη άμυνα με 4 γκολ παθητικό, πίσω από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, όπου έχει 3 γκολ.