You are currently viewing Europa League: Βαριά ήττα του Ολυμπιακού από την Φράιμπουργκ (0-3)

Europa League: Η γερμανική ομάδα παρέδωσε μαθήματα ποδοσφαίρου και νίκησε 3-0 στον Πειραιά με τα γκολ των Χέφλερ (6′) και Γκρέγκοριτς (25′, 53′).

Europa League: Οι αδυναμίες του Ολυμπιακού κάνουν… μπαμ! Η Φράιμπουργκ τις εκμεταλλεύτηκε όλες, «χτύπησε» σε αυτές και έφυγε με ένα, όπως αποδείχθηκε, εύκολο τρίποντο από τον Πειραιά. Με το τελικό 0-3 να είναι «κολακευτικό» για τους «ερυθρόλευκους», μιας και ο Βατσλίκ έκανε τουλάχιστον άλλες τρεις σωτήριες επεμβάσεις στο ματς. Μετά και την ευρεία νίκη της Καραμπάχ κόντρα στη Ναντ (3-0), η ελληνική ομάδα είναι στην τελευταία θέση του ομίλου του Europa League, χωρίς βαθμό μετά από δύο αγωνιστικές.

«Εφιαλτική» αρχή

Η κακή ημέρα από το… πρωί φαίνεται. Ο Ολυμπιακός μπήκε νωθρά στο ματς. Ειδικά το κεντρικό αμυντικό δίδυμο των Μπα και Σισέ. Πολλά και αβίαστα λάθη, ακόμη και σε εύκολες μεταβιβάσεις. Στο πρώτο λεπτό κιόλας ο πρώτος έκανε λάθος γύρισμα, αλλά ο Βατσλίκ απέκρουσε το σουτ του Κιερέχ. Η Φράιμπουργκ είναι μια καλή, αλλά και καλοδουλεμένη ομάδα. Με παίκτες με διακριτούς ρόλους. Στο 6′ κέρδισε φάουλ από τα δεξιά. Εκτέλεση του Γκρίφο, ο Χουάνγκ έχασε τον Χέφλερ που με κεφαλιά πέτυχε το 0-1. Στο 13′ ο Γκρέγκοριτς σούταρε με την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βατσλίκ. Η πρώτη στιγμή του Ολυμπιακού ήταν ένα «χλιαρό» σουτ του Χουάνγκ στο 14′.

Συνεχόμενα λάθη

Η γερμανική ομάδα είχε τον πλήρη έλεγχο. Καλή κυκλοφορίας μπάλας και όποτε ήθελε, έκανε φάση. Μία ακόμη ευκαιρία στο 21′ με τον Βατσλίκ να αποσοβεί το 0-2 στο σουτ του Κιέρεχ. Όμως στο 25′ το δεύτερο γκολ της Φράιμπουργκ ήρθε. Ο Κίερεχ εκμεταλλεύτηκε την τραγική ημέρα των Μπα και Σισέ, πέρασε την μπάλα ανάμεσά τους και ο Γκρέγκοριτς σημάδεψε σωστά. Η μοναδική στιγμή στο πρώτο 45λεπτο που ο Ολυμπιακός ανησύχησε την Φράιμπουργκ ήταν στο 39′. Ο Χουάνγκ σούταρε από τα αριστερά, ο Φλέκεν απέκρουσε προσωρινά, αλλά ο Μπιέλ δεν βρήκε την μπάλα. Στο επόμενο λεπτό (40′) ο Ντοάν έκανε… γιό-γιό τον ΣΙσέ, αλλά ο Βατσλίκ αντέδρασε σωστά.

Στο ίδιο… έργο θεατές

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Κορμπεράν έβαλε στο ματς τους Ρέαμπτσιουκ και Κούντε, αντί των Ρέτσου και Μπουχαλάκη. Ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά, ειδικά με την είσοδο του Κουντέ και την εσωτερική αλλαγή του Μπιέλ που πήγε πιο κοντά στον Χουάνγκ, προσπάθησε να αλλάξει τη ροή του ματς. Αλλά τα λάθη στην άμυνα ήταν συνεχόμενα. Όπως αυτό στο 53′. Ξανά κακές θέσεις από Μπα και Σισέ, με τον Γκίντερ να δίνει πάσα με κεφαλιά και τον Γκρέγκοριτς, αφού απέφυγε τον Σισέ, να πετυχαίνει το 0-3. Στο 55′ ο Μπόουλερ μπήκε στην περιοχή, αλλά άργησε πολύ και τον έκοψαν οι αμυντικοί της Φράιμπουργκ. Με τον Κορμπεράν να ρίχνει μετά τη μία ώρα αγώνα τους Γκάρι Ροντρίγκες και Ελ Αραμπί. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν τελική στο 72′ με την κεφαλιά του Εμβιλά, μετά το κόρνερ του Μπιέλ.

Καμία διαφορά

Αν και έγινε ως το 71′ και οι πέντε αλλαγές του Ολυμπιακού, ουσιαστική βελτίωση δεν υπήρξε. Μιας και η Φράιμπουργκ είναι ομάδα που παίζει με μεγαλύτερη ένταση. Κάτι που της έδινε την ευκαιρία να καλύπτει όλους τους χώρους και να μην επιτρέπει στους «ερυθρόλευκους» να πλησιάσουν με αξιώσεις την περιοχή του Φλέκεν. Ταυτόχρονα, τα λάθη από Μπα και Σισέ ήταν πολλά. Έκανε και ορισμένα ο Βατσλίκ, όπως αυτό το 63′ υπό την πίεση του Σάντε, όπως και εκείνο στο 83′ που έκανε κακή έξοδο, αλλά ο Κέιτελ δεν σημάδεψε καλά στην κεφαλιά του. Με το ματς να λήγει με το ίδιο σκορ, δηλαδή 0-3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Κάρλος Κορμπεράν): Βατσλίκ, Βρσάλικο (71′ Άβιλα), Μπα, Σισέ, Ρέτσος (46′ Ρέαμπτσιουκ), Εμβιλά, Μπουχαλάκης (46′ Κούντε), Μπόουλερ (63′ Ελ Αραμπί), Μασούρας (63′ Γκ. Ροντρίγκες), Μπιέλ, Ουί Τζο Χουάνγκ.

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ

(Κρίστιαν Στράιχ): Φλέκεν, Σίλντιγια (78′ Κούμπλερ), Μ. Γκίντερ, Λίνχαρτ, Κρ. Γκίντερ, Eγκεσταϊν, Χέφλερ, Ντόαν (69′ Πέτερσεν), Γκρίφο (79′ Κέιτελ), Γκρέγκοριτς (63′ Σάντε), Κίερεχ (62′ Τζέονγκ).