You are currently viewing Europa League: Πικρό φινάλε για ΑΕΚ και Παναθηναϊκό

Στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Europa League, ΑΕΚ και Παναθηναϊκός πλήρωσαν τα λάθη τους αποχαιρετώντας την Ευρώπη

Πικρό το φινάλε στην ευρωπαϊκή περιπέτεια της ΑΕΚ και του Παναθηναϊκού. Η 6η αγωνιστική των ομίλων του Europa League στέρησε από τις ελληνικές ομάδες το δικαίωμα στο όνειρο.

Europa League: Άγιαξ – ΑΕΚ 3-1

Το παιχνίδι στο Άμστερναμ ήταν η τελευταία ευκαιρία της Ένωσης να συνεχίσει το ευρωπαίκό της ταξίδι. Η ΑΕΚ μπήκε στη Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, λαβωμένη. Παρόλα aυτά έδωσε μια γενναία μάχη για το όνειρο της πρόκρισης στα play off του Conference League. Δυστυχώς, δε μπόρεσε να σταθεί όρθια απέναντι στον Ολλανδό γίγαντα. Το τελικό 3-1, σφράγισε το εισητήριο της επιστροφής.

Οι Ολλανδοί άνοιξαν το σκορ στο 5ο, μόλις,  λεπτό. Ο Χλίνσον εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και Άκπομ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μιας κενής εστίας. Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε 6 λεπτά αργότερα για να γίνει το 1-1.  Ο Ελίασον εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά.  Η μπάλα έφτασε στουν Γκαρσία, που με μια ωραία γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι Ολλανδοί δεν πτοήθηκαν όμως. Σύντομα κατάφερε και ανάκτησε το προβάδισμα στο σκορ. Ο Χάτο πήρε μια κόντρα και ο Τέιλορ με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος η Ένωση πάλεψε για να ισοφαρίσει. Ο Άγιαξ όμως, πρόλαβε και βρήκε πρώτος το γκολ ξανά ,με τον Άκπομ. Ο Μάρτα τον τροφοδότησε μέσα στην περιοχή και ο Άγγλος φορ έπιασε ένα αδύναμο σουτ. Από λάθος υπολογισμούς του Αθανασιάδη, η μπάλα κατάληξε στα δίχτυα.

Η ΑΕΚ με τη μπάλα στα πόδια της συνέχισε να πιέζει. Πάλεψε σκληρά για την ισοφάριση. Παρόλα αυτά, ο Άγιαξ βρήκε τρεις φορές εκτεθειμένη την άμυνα της με τον Άκπομ. Ευτυχώς, ο Αθανασιάδης επενέβη και στις τρεις, κρατώντας το 3-1 μέχρι το τέλος.

Άγιαξ

Ραμάι, Ρενσχ (74′ λ. τρ. Χόιερ), Σούταλο, Χάτο, Σόσα, Ταχίροβιτς, Χλίνσον (86′ Μικαουτάτζε), Τέιλορ, Άκπομ, Φορμπς (62′ Χάεϊ), Μπρόμπεϊ (46′ Μάρτα).

ΑΕΚ

Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί (83′ Γαλανόπουλος), Χατζισαφί, Σιμάνσκι (90+1′ Μοχαμάντι), Μάνταλος, Ελίασον, Άμραμπατ (61′ Πισάρο), Τσούμπερ, Γκαρσία (83′ Γιόνσον

Europa League: Παναθηναϊκός – Μακάμπι Χάιφα 1-2

Ο Παναθηναϊκός έλπιζε σε αυτό το παιχνίδι να έσπαγε την κατάρα των 14 τελευταίων χρόνων που τον κρατούσε εκτός των νοκ-άουτ. Κηνυγούσε την 3η θέση στον όμιλο του, που θα τον έστελνε στα play offs εισόδου στους “16” του Conference League. Όλα έμοιαζαν να είναι στα πόδια του για αυτό. Δυστυχώς, όμως, τα πράγματα δεν ήρθαν όπως θα τα ήθελε. Αντίθετα, βρέθηκε να πίνει το πικρό ποτήρι του αποκλεισμού.

Το τριφύλλι εμφανίστηκε πολύ κατώτερο των περιστάσεων.Ιδίως στο πρώτο 45λεπτο. Έτσι, παρά την προσπάθεια που έκανε στο δεύτερο μέρος, κλείνοντας τη Μακάμπι στα καρέ της, δέχτηκε ένα ακόμη τέρμα. Οι Ισραηλινοί έμειναν μπροστά στο σκορ, με 2-0. Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να προσπαθεί μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Κάπου εκεί, βρήκε τη μείωση του σκορ με κεφαλιά του Ιωαννίδη. Δυστυχώς, παρά την πίεση που άσκησε στα καρέ των Ισραηλινών μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης δεν κατάφερε να πετύχει ένα γκολ ακόμη που θα του έδινε την πρόκριση.