You are currently viewing Europa League: Ο ΠΑΟΚ καθάρισε την πρόκριση

Ήδη από το πρώτο του κιόλας παιχνίδι στα playoffs της Europa League, ο ΠΑΟΚ καθάρισε την πρόκριση στο League Stage

Την Πέμπτη (22/8) ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στην Τούμπα την Σάμροκ Ρόβερς για το πρώτο τους παιχνίδι στα playoffs της Europa League. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί κι επιβλήθηκαν των Ιρλανδών με το σαρωτικό 4-0. Ένα σκορ που επιτρέπει στους Θεσσαλωνικείς να ονειρεύονται τη συνέχεια του ευρωπαϊκού τους ταξιδιού στο League Stage της διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Προβάδισμα πήραν στο φινάλε του πρώτου μέρους, με το αυτογκόλ του Κλίρι. Στο 47ο λεπτό δε, ο Τάισον διπλασίασε τα τέρματα του Δικεφάλου.

Οι Ιρλανδοί ήρθαν σε ακόμα πιο δύσκολη θέση, καθώς έμειναν με δέκα παίκτες στο 52′, εξαιτίας αποβολής του Χόνοχαν.

Στο 67′ ο Γιάννης Κωνσταντέλιας με υπέροχο σουτ πέτυχε επίσης γκολ, με τον Μπάμπα να βάζει το κερασάκι για τον Δικέφαλο στο 90+5′ της αναμέτρησης.

Την τιμητική του είχε ο Κουλιεράκης, ο οποίος αποθεώθηκε από τον κόσμο. Μάλιστα, αρνήθηκε να εκτελέσει πέναλτι, το οποίο έχασε ο Τσάλοφ στις καθυστερήσεις του β’ μέρους.

Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την Πέμπτη 29 Αυγούστου και ώρα 22:00. Το παιχνίδι θα γίνει στο Tallaght Stadium στην Ιρλανδία.