You are currently viewing Europa League: Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στους ομίλους με ήρωα τον Βατσλίκ που απέκρουσε 3 πέναλτι (vid)

Europa League: Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε την διαδικασία των πέναλτι για να ξεπεράσει τον Απόλλωνα Λεμεσού.

Europa League: Η κανονική διάρκεια έληξε 1-1, σκορ που τελείωσε και το πρώτο ματς. Το σκορ δεν άλλαξε στην παράταση. Για να πάει η πρόκριση στα πέναλτι κι εκεί ο Ολυμπιακός να επικρατήσει 3-1 του Απόλλωνα Λεμεσού. Με ήρωα τον Βατσλίκ που απέκρουσε τρία πέναλτι.

Στην κανονική διάρκεια ο Μασούρας έκανε το 1-0 και ο Πίτας ισοφάρισε στο 90. Παράλληλα οι Πειραιώτες είχαν αποβολή του Μπα με δεύτερη κίτρινη στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης.

Τακτικά ο Κάρλος Κορμπεράν παρέταξε την ίδια ενδεκάδα με το πρώτο ματς. Και σε σχηματισμό 4-2-3-1. Ο Χουάνγκ γύρισε στο αρχικό σχήμα παίζοντας σαν 10άρι, μπροστά από Εμβιλά, Κούντε.

Γρήγορο γκολ ο Μασούρας

Το ματς ξεκίνησέ με τους καλύτερους οιωνούς καθώς οι ερυθρόλευκοι έβαλαν γκολ μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Σισέ έκανε μπαλιά από την άμυνα, προς τα αριστερά. Η μπάλα βρήκε στον ώμο του Μαυρία και στρώθηκε στον Ρέαμπτσιουκ, ο οποίος έκανε ασίστ στον Μασούρα για να σκοράρει με πλασέ.

Στο 15′ ο Μασούρας έβγαλε σέντρα από δεξιά και ο Ελ Αραμπί λίγο έλειψε να σκοράρει με προβολή.

Μετά από εκεί η κυπριακή ομάδα αύξησε το πρέσινγκ της σε μια κίνηση να πάρει μέτρα στο ματς. Το κατάφερε ως ένα σημείο και με κύρια επιθετική αιχμή τον δεξί εξτρέμ Φέλιξ άγχωσε τον Ολυμπιακό. Δημιούργησε τρύπες στην άμυνα και παραλίγο να σκοράρει.

Το πρώτο 45λεπτο έληξε με τους Πειραιώτες να ήθελαν να κρατήσουν μπάλα, αλλά περίμεναν πολλά από τον Χουάγκ, που στα τελευταία 15 λεπτά είχε χάσει κάπως τον ρυθμό του σε σχέση με το εκρηκτικό πρώτο 30λεπτο.

Το δεύτερο 45λεπτο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας Λεμεσού μπήκε πιο ορεξάτος σε σχέση με τους γηπεδούχους. Είχε δύο καλά σουτ, αλλά ο Βατσλίκ ήταν εκεί.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 61′. Ο Ρατζέλοβιτς έβγαλε γλυκιά σέντρα στον Ελ Αραμπί, που έπιασε την κεφαλιά αλλά μπλόκαρε ο Γιοβάνοβιτς. Στο 62′ ο Απόλλωναςς απείλησε με σουτ του Κολ έξω από την μεγάλη περιοχή.

Ο Κούντε έκανε ένα τρομερό σουτ στο 70′ με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και να βγαίνει άουτ. Για να έρθει το 77ο λεπτό. Σε αντεπίθεση ο Ελ Αραμπί βρήκε τον Μασούρα, που αστόχησε σε τετ α τετ με τον Γιοβάνοβιτς.

Στο 84΄ο Οτζέντα έκανε σουτ έξω από την μεγάλη περιοχη. Η μπάλα βρήκε το εξωτερικό μέρος των διχτύων.

Ισοφάρισε ο Πίττας

Μεγάλη φάση έκανε ο Ολυμπιακός στο 89′. Ο Σισέ έπιασε την κεφαλιά και ο Τζανγκά έδιωξε την μπάλα πάνω στην γραμμή. Σα να μην έφτανε αυτό στο 90′ ο Πίτας με προβολή ισοφάρισε για τον Απόλλωνα.

Ισοφαρίστηκε και το σκορ του πρώτου αγώνα κι έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Ο Ελ Αραμπί στο 92′ κατέβασε την μπάλα με πλάτη στο τέρμα, γύρισε, έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 100′ ο Μπα είδε δεύτερη κίτρινη, κόκκινη, για μαρκάρισμα από πίσω στον Τζανγκά.

Κι έτσι ο Κορμπεράν έκανε αλλαγή τον Ελ Αραμπί με τον Μανωλά, για να έχει ξανά δύο στόπερ, ενώ οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν με δέκα παίκτες τα υπόλοιπα λεπτά. Που δεν άλλαξε κάτι, για να οδηγηθεί το ματς στα πέναλτι.