You are currently viewing Europa League: Ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 την Φενέρμπαχτσε και ελπίζει στην πρωτιά!

Europa League: Με γκολ του Τικίνιο στο 90ο λεπτό ο Ολυμπιακός υπέταξε την Φενέρμπαχτσε (1-0), εξασφάλισε την δεύτερη θέση ελπίζοντας ακόμη και για την πρωτιά του ομίλου μετά το Αϊντραχτ Φρ.-Αντβέρπ 2-2!

Αν στην τελευταία αγωνιστική η Αϊντραχτ δεν νικήσει στην Τουρκία την Φενέρμπαχτσε και οι ερυθρόλευκοι επιβληθούν στο Βέλγιο της Αντβέρπ τότε παίρνουν την πρώτη θέση και προκρίνονται στους «16» του Europa League!

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο και είχε περισσότερο τον έλεγχο στην επανάληψη. Είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία μόλις στο πέμπτο λεπτό, από την πάσα του Μασούρα στον Αγκιμπού ο Αφρικανός δεν έκανε καλό τελείωμα. Στο 18’ η Φενέρμπαχτσε άγγιξε το γκολ σε σουτ του Καχβετσί. Με τη μπάλα να τραντάζει το αριστερό δοκάρι του Βατσλίκ. Και δύο λεπτά αργότερα ο αμαρκάριστος Μπερίσα σούταρε αστοχώντας για εκατοστά. Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 38’ από τη σέντρα του Ονιεκούρου και την κεφαλιά του Ελ Αραμπί, λίγο άουτ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην επανάληψη. Στο 47’ ο Αγκιμπού Καμαρά σούταρε λίγο έξω από την περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει περνώντας κόρνερ. Στο 53’ οι Τούρκοι άγγιξαν το γκολ μετά από προσπάθεια του Ζάγιτς ο Χακάν σούταρε όμως δεν βρήκε στόχο. Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 74’ μετά την ωραία προσπάθεια του Ρέαμπτσουκ και το γύρισμα στον Ελ Αραμπί ο Μαροκινός από καλή θέση δεν τελείωσε καλά την φάση. Ομως η λύτρωση ήρθε στην εκπνοή. Από τη σέντρα του Ρέαμπτσουκ, ο Τικίνιο με πλασέ από κοντά έβαλε φωτιά στο “Γ. Καραϊσκάκης”…

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ – Λαλά, Παπασταθόπουλος (24′ Μπα), Σισέ, Ρέαμπτσιουκ – Μ. Καμαρά (46′ Μπουχαλάκης), Εμβιλά – Μασούρας (68′ Βαλμπουενά), Α. Καμαρά, Ονιεκούρου (46′ Λόπες) – Αραμπί (81΄Τικίνιο)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Βίτορ Περέιρα): Οζέρ – Οσάγι-Σάμουελ, Τίσεραντ, Κιμ, Νόβακ (78′ Σάλαϊ)- Μερτ Χακάν (90′ Γκιουμούσκαγια), Σόσα, Ζάιτς (65′ Μάιερ) – Ιρφάν Καχβετσί (65′ Πέλκας), Μπερίσα, Ρόσι (78′ Καντίογλου)