You are currently viewing Europa League: Ο Ολυμπιακός μια ανάσα από την οκτάδα

Ο Ολυμπιακός πήρε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη επί της Μάλμε, στην 3η αγωνιστικη της League Phase του Europa League

Μετά από τη γκέλα με τον Λεβαδειακό, ο Ολυμπιακός χαμογέλασε και πάλι. Αυτή τη φορά στη Σουηδία, όπου βρέθηκε για την 3η αγωνιστική της League Phase του Europa League κόντρα στη Μάλμε. Οι ερυθρόλευκοι πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους στη διοργάνωση μετά το 0-1 στο ELEDA Stadium.

Οι Πειραιώτες έκαναν τα εύκολα δύσκολα το βράδυ της Πέμπτης (24/10), στη Σουηδία. Στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησαν στο χορτάρι, ενώ στο δεύτερο ζορίστηκαν. Όπως και να έχει όμως, έφυγαν νικητές με 0-1. Το χρυσό γκολ πέτυχε ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί στο 30ο λεπτό, έπειτα από ασίστ του φανταστικού Ζέλσον Μαρτίνς. Μάλιστα, οι ερυθρόλευκοι είχαν την ευκαιρία να κάνουν το σκορ 0-2. Όμως ο Μαροκινός στράικερ έχασε πέναλτι, στο 83′.

Το τρίποντο αυτό κάνει τον Ολυμπιακό να χαμογελά όσον αφορά τον στόχο του για είσοδο στην οκτάδα και απευθείας πρόκριση στους 16. Οι ερυθρόλευκοι είναι στην 12 θέση με έξι πόντους στο -1 από την οκτάδα.