You are currently viewing Europa League: Η ντρίπλα spin του Άντονι και η γκολάρα του Μπακασέτα από τα 35 μέτρα (vids)

Το Europa League πρόσφερε ωραίες φάσεις το βράδυ της Πέμπτης (27/10) ανάμεσα τους δύο που είχαν να κάνουν τους Άντονι, Μπακασέτα.

Ο Άντονι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αγωνίστηκε απέναντι στην Σερίφ Τιρασπόλ. Και ο Τάσος Μπακασέτας με την Τραμπζονσπόρ αντιμετώπισε τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι. Για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Ο Άντονι έκανε πάλι τα δικά του. Κάποια στιγμή στο πρώτο ημίχρονο με την μπάλα στα πόδια έκανε την λεγόμενη spin ντρίπλα. Που είναι σήμα κατατεθέν του Βραζιλιάνου, τον οποίο οι κόκκινοι διάβολοι απέκτησαν το καλοκαίρι από τον Άγιαξ αντί ποσού 90 εκατ. ευρώ. Βέβαια ο Έρικ Τεν Χάαγκ δεν σηκώνει τέτοια ανούσια πράγματα και στο ημίχρονο τον έκανε αλλαγή.

Η Γιουνάιτεντ νίκησε 3-0 την Σερίφ Τιρασπόλ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Στο Βελιγράδι η Τραμπζονσπόρ ηττήθηκε 2-1 από τον Ερυθρό Αστέρα. Ο Μπακασέτας ισοφάρισε προσωρινά για την Τούρκικη ομάδα στο 39′. Εκτέλεσε φάουλ από περίπου 35 μέτρα κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Δεν ήταν αρκετό όμως, αφού ηττήθηκε η Τραμπζονσπόρ.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και οι βαθμολογίες της 5ης αγωνιστικής των ομίλων:

1ος όμιλος

Αϊντχόφεν-Αρσεναλ 2-0
(56΄ Φέερμαν, 63΄ Ντε Γιονγκ)
Ζυρίχη-Μπόντο Γκλιμτ 2-1
(67΄ Μπορανιγιάσεβιτς, 90+4΄ Μαρκεζάνο – 45+1΄ Πελεγκρίνο)

2ος όμιλος

ΑΕΚ Λάρνακας-Ντιναμό Κιέβου 3-3
(26΄, 72΄ Άλτμαν, 53΄ Λόπες – 45+1΄ Βάνατ, 82΄, 90+2΄ Γκάρμας)
Φενέρμπαχτσε-Ρεν 3-3
(42΄ Βαλένσια, 82΄ Ζάιτς, 88΄ Μορ – 5΄,30΄ Γκουϊρί, 16΄ Τεριέ)

3ος όμιλος

Λουντογκόρετς-Μπέτις 0-1
(56΄ Φεκίρ)
Ελσίνκι-Ρόμα 1-2
(56΄ Χετεμάι – 41΄ Έιμπραχαμ, 62΄αυτ. Χοσκόνεν)

Μάντσεστερ Γ.-Σερίφ 3-0
(44΄ Νταλότ, 65΄ Ράσφορντ, 81΄ Ρονάλντο)

6ος όμιλος

Λάτσιο-Μίντιλαντ 2-1
(36΄ Μιλίνκοβις Σάβιτς, 58΄ Πέδρο – 8΄ Ίσακσεν)
Στουρμ Γκρατς-Φέγενορντ 1-0
(90+3΄ Κιτεϊσβίλι)

7ος όμιλος

Ναντ-Καραμπάχ 2-1
(16΄ Μπλας, 90+5΄ Γκαναγκό – 56΄πεν. Όζομπιτς)
Φράιμπουργκ-Ολυμπιακός 1-1
(90+3΄ Κίμπλερ – 17΄ Ελ Αραμπί)

8ος όμιλος

Φερεντσβάρος-Μονακό 1-1
(82΄ Ζακάριασεν – 31΄ Μπεν Γεντέρ)
Ερυθρός Αστέρας-Τραμπζονσπόρ 2-1
(37΄ Κάταϊ, 64΄ Πέσιτς – 39΄ Μπακασέτας)

*** Λόγω του πολέμου στην Ουκρανία, η Ντιναμό Κιέβου δίνει τους εντός έδρας αγώνες της στην Κρακοβία.