You are currently viewing Europa League: Νίκη η Λιόν με… βοήθεια του Σεμέδο, «διπλό» η Άιντραχτ (vids)
Europa League: Η Λιόν νίκησε την Πόρτο μέσα στο «Ντραγκάο» ενώ επικράτησε και η Άιντραχτ της Μπέτις.

Europa League: Δύο ματς για την φάση των 16 έγιναν την Τετάρτη (9/3). Η Λιόν νίκησε 1-0 την Πόρτο εκτός έδρας με την βοήθεια του Ρούμπεν Σεμέδο. Παράλληλα η Άιντραχτ επικράτησε 2-1 της Μπέτις.

ΠΟΡΤΟ – ΛΙΟΝ: 0-1

Η Πόρτο είχε τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο ημίχρονο. Η Λιόν ωστόσο ήταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις με τους Ντεμπελέ, Εκαμπί. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ρούμπεν Σεμέδο αντικατέστησε τον τραυματία Πέπε. Κι έτσι οι γηπεδούχοι έχασαν την αμυντικής του συνοχή. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Λούκας Πακετά στο 59′ για να βάλει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Σε μια φάση που είχε μερίδιο ευθύνης και ο Σεμέδο ο οποίος είναι δανρικός από τον Ολυμπιακό.

ΠΟΡΤΟ: Κόστα, Μάριο (80′ Γκαλένο), Μπεμπά, Πέπε (46′ Σεμέδο), Σανουσί, Οτάβιο (88′ Κονσεϊσάο), Βιτίνια, Ουρίμπε, Ακίνο, Εβανίλσον (72′ Μαρτίνεθ), Ταρεμί (80′ Βιέιρα)

ΛΙΟΝ: Λόπες, Ντιμπουά (83′ Γκουστό), Μέντες, Λουκεμπά, Έμερσον, Κακρέ, Εντομπελέ, Φεβρ (80′ Αουάρ), Πακετά, Τοκό Εκαμπί, Ντεμπελέ

ΜΠΕΤΙΣ – ΑΪΝΤΡΑΧΤ: 1-2

Στην άλλη αναμέτρηση η Άιντραχτ Φρανκφούρτης έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση. Νίκησε 2-1 την Μπέτις στη Σεβίλλη.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 14’ με όμορφη προσπάθεια του Κόστιτς. Αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Φεκίρ (30’).

Οι «αετοί» δεν πτοήθηκαν και βρήκαν και δεύτερο γκολ με τον Καμάντα (32’). Παρότι δέχτηκαν πίεση στην συνέχεια, ήταν αυτοί που άγγιξαν το 3-1, αλλά ο Μπορέ νικήθηκε από τον Μπράβο σε εκτέλεση πέναλτι.

ΜΠΕΤΙΣ: Μπράβο, Ρουιμπάλ (77′ Τέγιο), Πετσέλα, Ένγκαρ, Σαμπάλι, Ροντρίγκεθ, Καρβάλιο (61′ Μιράντα), Κανάλες, Φεκίρ, Χουάνμι (61′ Χοακίν), Ζοσέ (77′ Ιγκλέσιας)

ΑΪΝΤΡΑΧΤ: Τραπ, Τούτα, Χιντερέγκερ, Εντικά, Κνάουφ, Γιάκιτς, Σο, Κόστιτς, Καμάντα (78′ Λεντς), Λίνστρεμ (73′ Χάουγκε), Μπορέ (86′ Λάμερς)