You are currently viewing Europa League: Η Μπότεφ είναι πρώτος ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού

Η Μπότεφ Πλοβντιβ έκλεισε θέση για τις μάχες με τον Παναθηναϊκό στο 2ο γύρο των προκριματικών του Europa League

Την Πέμπτη (18/7) παίχτηκε η ρεβάνς του 1ου γύρου των προκριματικών του Europa League. Η Μπότεφ Πλόβντιβ ξεπέρασε το εμπόδιο της Μάριμπορ και πήραν το εισητήριο για την επόμενη φάση. Οι Βούλγαροι πήραν την πρόκριση μετά από το 2-2 που απέσπασαν στην έδρα των Σλοβένων, έχοντας επιβληθεί με 2-1 στο πρώτο ματς.

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι του ματς, η Μάριμπορ πήρε πρώτη το προβάδισμα στο 13ο λεπτό χάρη στο γκολ του Ρέπας. Ωστόσο αυτό δεν αποδείχτηκε αρκετό. Η Μπότεφ μπήκε… εκρηκτικά στην επανάληψη. Μέσα σε 15 λεπτά κατάφερε κι έκανε την ανατροπή, με τους Νουατσούκου και Γιούτζα να βρίσκουν δίχτυα (1-2).

Στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά με σκοπό να διεκδικήσουν τις λιγοστές πιθανότητες πρόκρισης μέχρι το φινάλε. Το μόνο που κατάφεραν όμως, ήταν να φέρουν το ματς στα ίσα. Αυτό έγινε στο 80΄ με τον Μπεγκρέ (2-2).

Το τελικό σκορ του παιχνιδιού βόλεψε τους Βούλγαρους, που πήραν το εισητήριο για τον 2ο γύρο με συνολικό σκορ 4-3 υπέρ τους.

Στο 2ο γύρο θα βρουν τον Παναθηναϊκό. Αυτό θα γίνει την επόμενη Πέμπτη 25 Ιουλίου με ώρα έναρξης στις 21.00. Το ματς θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ, όπως και όλα τα ευρωπαϊκά παιχνίδια που θα δώσει ο Παναθηναϊκός.