You are currently viewing Europa League: Μπελάδες για τον Ολυμπιακό, 1-2 από Αϊντραχτ

Europa League: Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε αλλά εν τέλει ηττήθηκε από την Αϊντραχτ Φρ. (2-1) με γκολ στις καθυστερήσεις. Οι Γερμανοί εδραιώθηκαν στην 1η θέση του ομίλου με δέκα βαθμούς, παραμένουν δεύτεροι οι πρωταθλητές Ελλάδας (6 β.).

Στο ματς της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League, μετά τα πρώτα αναγνωστικά λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν μέτρα. Και βρήκαν δίχτυα (12’) με τον Ελ Αραμπί μετά από ωραία προσπάθεια του Ονιεκούρου. Ο Μαροκινός πέρασε μάλιστα στην ιστορία καθώς σκόραρε για 16η φορά σε ευρωπαϊκό ματς και πέρασε πρώτος σκόρερ στην ιστορία των «ερυθρόλευκων» σε εκτός συνόρων διοργανώσεις. Οι φιλοξενούμενοι είχαν όμως την  απάντηση και κατάφεραν με τον Καμαντα (16’) να φέρουν στα ίσα το ματς. Το γκολ αποσυντόνισε την ομάδα του Πέδρο Μαρτινς που βρήκε και πάλι ρυθμό μετά το 30′. Αλλά παρότι απείλησε με τους Μασούρα και Ελ Αραμπί δεν κατάφερε να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοi. Aλλά ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που άγγιξε το γκολ, με τον Ονιεκούρου (57’) που αστόχησε από κοντά. Το ματς άνοιξε, με τις δύο ομάδες να μην… κρύβονται. Ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε την πρώτη διορθωτική κίνηση, ρίχνοντας στην μάχη τον Βαλμπουενά. Οι τελικές ήταν 11-4 υπέρ των Πειραιωτών, αλλά η Αϊντραχτ αυτή που βρήκε δεύτερο γκολ. Mε τον Χάουγκε, που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς, να την λυτρώνει στο 91′. Οι Γερμανοί εδραιώθηκαν έτσι στην 1η θέση του ομίλου, παραμένει δεύτερος ο Ολυμπιακός. Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Λευκορώσος Κουλμπάκοφ με βοηθούς τους συμπατριώτες του Ζουκ και Μασλιάνκο. Διαιτητής VAR ήταν ο Ιταλός Βαλέρι και βοηθός ο συμπατριώτης του Μέλι.

Ολυμπιακός (4-2-3-1): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μαντί Καμαρά (89′ Koύντε), Μασούρας (82′ Λόπες), Αγκιμπού Καμαρά, Ονιεκούρου (71′ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί (82′ Τικίνιο)
Άιντραχτ Φρ. (3-4-1-2): Τραπ, Τούτα, Χασέμπε, Εντικά, Τσάντλερ, Σο (82′ Ιλσάνκερ), Γιάκιτς (78′ Ρόντε), Μπάρκοκ, Καμάντα, Μπορέ (78′ Χάουγκε), Λάμερς (58′ Λίνστρομ)