You are currently viewing Europa League: Μικρό προβάδισμα πρόκρισης για τον Άγιαξ

Ο Παναθηναϊκός υπέστη εντός έδρας ήττα από τον Άγιαξ στο 1ο παιχνίδι του 3ου προκριματικού γύρου του Europa League

Το βράδυ της Πέμπτης (8/8) ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε τον Άγιαξ στο ΟΑΚΑ για το πρώτο παιχνίδι του 3ου προκριματικού γύρου του Europa League. Οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαρίες, την ένταση και την ενέργεια να πάρουν τη νίκη. Δε μπόρεσαν όμως να βρουν το γκολ. Σε ανητίθεση οι Ολλανδοί εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις λίγες ποιοτικές στιγμές τους. Έτσι κατάφεραν και έφυγαν από το Σπύρος Λούης με το μικρό, αλλά σημαντικό προβάδισμα του 0-1.

Ο Άγιαξ μπήκε από την αρχή δυναμικά στο παιχνίδι. Μετά από ωραία κυκλοφορία, κατάφερε να βρει το γκολ στο 28ο λεπτό. Σκόρερ του τέρματος που έκρινε τελικά τον αγώνα, ο Στίβεν Μπέρχαουζ.

Ο Παναθηναϊκός από κει και πέρα έβγαλε αντίδραση, ανεβάζοντας τους ρυθμούς στο παιχνίδι. Μάλιστα έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση. Συγκεκριμένα στο 44′, ο Μπακασέτας έκανε το σουτ από τα δεξιά στην Ολανδική περιοχή. Η μπάλα όμως σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, μετά και την παρέμβαση του Πάσβεερ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και να πιέζουν. Δυστυχώς όμως δε μπόρεσαν να βρουν αποτέλεσμα. Οι Ολλανδοί προσπαθούσαν με καθυστερήσεις να σπάσουν τον ρυθμό του Παναθηναϊκού. Πράγμα που το πετύχαιναν σε μεγάλο βαθμό.

Κάπως έτσι, το παιχνίδι τελείωσε με τους πράσινους να πρέπει να αναζητήσου την ανατροπή στη ρεβάνς του Άμστερνταμ.