You are currently viewing Europa League: Με ήττα ξεκίνησε το ευρωπαϊκό ταξίδι του ο Ολυμπιακός

Παρά την καλή του προσπάθεια, ο Ολυμπιακός λύγισε τελικά κι έχασε από τη Λιόν στην πρεμιέρα του στο League Phase του Europa League

Την Πέμπτη (26/9) ο Ολυμπιακός έκανε την πρεμιέρα του στο Europa League. Στην 1η αγωνιστική της League phase βρέθηκε στη Γαλλία, όπου τον υποδέχθηκε η Λιόν. Οι ερυθρόλευκοι παρουσίασαν μια καλή εικόνα στο Groupama Stadium. Είχαν μάλιστα πολλές ευκαιρίες που ομως δε μπόρεσαν να τις μετατρέψουν σε αποτέλεσμα. Τελικά, δενάντεξαν και λύγισαν στο τελευταίο ημίωρο. Οι Γάλλοι βρήκαν την ευκαιρία και πήραν το ποντο με σκορ 2-0.

Η Λιόν άσκησε πίεση από τα πρώτα κιόλας λεπτά του παιχνιδιού. Οι Πειραιώτες όμως άντεξαν. Ειδικά στο πρώτο μέρος του αγώνα. Μάλιστα κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης είχαν αρκετές μεγάλες ευκαιρίες για το γκολ.Δυστυχώς όμως, ανεκμετάλλευτες…

Στο δεύτερο 45λεπτο, ο ρυθμός άνοιξε και η Λιόν βρήκε δύο γκολ. Την αρχή έκανε ο Τσερκί, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 65ο λεπτό.  Στη συνέχεια, στο 71ο λεπτό του αγώνα, ο Σαΐντ Μπενραχμά έγραψε το τελικό 2-0.

Επόμενο παιχνίδι του Ολυμπιακού στη διοργάνωση είναι εκείνο απέναντι στην Μπράγκα στο Καραϊσκάκης (3/10, 19:45) για την 2η αγωνιστική της League Phase του Europa League.