You are currently viewing Europa League: Εστω και δύσκολα ο Ολυμπιακός 2-1 την Αντβέρπ (vid)

Europa League: Νικηφόρα πρεμιέρα για τον Ολυμπιακό στους ομίλους, υπέταξε στο τέλος την μαχητική Αντβέρπ (2-1). Στο άλλο ματς του 4ου γκρουπ, Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Φενέρμπαχτσε 1-1.

Στο εναρκτήριο ματς των δύο ομάδων στους ομίλους του Europa League, οι Βέλγοι έγιναν απειλητικοί μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον καλό τους επιθετικό, Σαμάτα να πιάνει άστοχη κεφαλιά. Μετά από ωραία προσπάθεια του Μπουχαλάκη στο 14′ ο Ελ Αραμπί σούταρε, όμως η μπάλα κόντραρε περνώντας κόρνερ. Λίγο πριν το ημίωρο, από τη σέντρα του Μπουχαλάκη ο Σισέ έπιασε καρφωτή κεφαλιά όμως δεν βρήκε στόχο. Ενώ στο 38’ ο Ελ Αραμπί σκόραρε με υπέροχη προβολή, ωστόσο ο Μαροκινός υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με μεγάλη ευκαιρία στο 41’, στην αντεπίθεση το πλασέ του Φίσερ έγλυψε το αριστερό δοκάρι. Ενα λεπτό μετά ο Αγκιμπού Καμαρά σούταρε και ο Μπουτέζ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. Ενώ στο 44’ ο Σαμάτα βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή, αλλά δεν έπιασε καλά την κεφαλιά.

Το ματς είχε καλό ρυθμό και στην επανάληψη. Στο 52’ από την σέντρα του Καμαρά, ο Ελ Αραμπί με δυνατό άλμα και ωραία κεφαλιά εκτέλεσε τον Μπουτέζ (1-0). Ομως οι Βέλγοι δεν το έβαλαν κάτω και αφού γλίτωσαν σε κεφαλιά του Σισέ, άουτ (59’) ισοφάρισαν με καρφωτή κεφαλιά του Σαμάτα (75′).

Η Αντβέρπ αναθάρρησε και έγινε απειλητική στο 86’ με τον Μπένσον, όμως οι “ερυθρόλευκοι”.. γέλασαν τελευταίοι. Στο 87’ ο Βρουσάι βρήκε τον Ρέαμπτσουκ που με εκπληκτικό σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι. Και έτσι χάρισε με δραματικό τρόπο την πολύτιμη νίκη στους πρωταθλητές Ελλάδας. Διαιτητής ήταν ο Ούγγρος Mπόγκναρ, με βοηθούς τους συμπατριώτες του Μπούζας-Κόμπορ και 4ο τον Μπέρκε.

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Καρμπόβνικ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης, Μαντί Καμαρά (81′ Κούντε), Εμβιλά (76′ Βαλμπουενά), Αγκιμπού Καμαρά (81′ Βρουσάι), Ονιεκούρου (81′ Τικίνιο), Ελ Αραμπί (88′ Μπα).

Αντβέρπ: Μπουτέζ, Μπατάιγ, Ντε Λαέτ, Αλμέιδα, Μπούτα, Ναϊνγκολάν (67′ Γκέρκενς), Βεστράετε, Σαματά, Μιγιόσι (67′ Μπένσον), Φίσερ, Φρέι (79′ Εγκενσταιν).