You are currently viewing Europa League: Η Αταλάντα πήρε τον πρώτο ευρωπαϊκό της τίτλο

Στην παρθενική της εμφάνιση σε ευρωπαϊκό τελικό, η Αταλάντα κατέκτησε το Europa League σπάζοντας το αήττητο σερί της Λεβερκούζεν

Το βράδυ της Τετάρτης (22/5) η Αταλάντα έγραψε ιστορία στο Δουβλίνο. Στον τελικό του Europa League, οι Ιταλοί έβαλαν φρένο στο αήττητο σερί των 51 παιχνιδιών των Γερμανών. Με το τελικό 3-0 πήραν τη νίκη και σήλωσαν τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο στην ιστορία τους.

Η Λεβερκούζεν ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί του αγώνα. Οι Ιταλοί όμως, είχαν διαφορετική άποψη. Με την εκπληκτική εμφάνιση του Αντεμόλα Λούκμαν, σόκαραν το φαβορί από πολύ νωρίς στο παιχνίδι.

Το πρώτο γκολ των Ιταλών ήρθε μόλις στο 12ο λεπτό, βάζοντας… φωτιά στην κερκίδα της ομάδας του. Ο Ζαπακόστα πάτησε περιοχή από δεξιά. Έστρωσε προς το κέντρο της περιοχής και ο Νιγηριανός βγήκε στην πλάτη του Παλάσιος, σκοράροντας για το 1-0 των γηπεδούχων. Εκμεταλευόμενος το σκο των Γερμανών, ο Λούκμαν σκόραρε για 2η φορά στο 26′.

Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα του Αλόνσο πάλεψε από νωρίς να πάρει κάτι. Έπεφτε όμως συνεχώς στην πολύ καλή άμυνα των Ιταλών, που γύρισαν πίσω μη θέλοντας να πάρουν ρίσκα. Μια υπέροχη όμως ενέργεια του Σκαμάκα, έδωσε στον Λούκμαν την ευκαιρία για το 3ο του γκολ. Αφού πέρασε σαν σταματημένο τον Ταπσόμπα. ο Νιγηριανός με μία βολίδα έγραψε το τελικό 3-0.

Να σημειώσουμε πως ο Λούκμαν έγινε ο πρώτος παίκτης που πετυχαίνει χατ τρικ σε τελικό Europa League ή Κυπέλλου UEFA. Ταυτόχρονα έδωσε στην Αταλάντα το πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο στα 61 χρόνια ζωής της.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ

(Γκασπερίνι): Μούσο, Τζιμσίτι, Χίεν, Κολάσινατς (46′ Σκαλβίνι), Τζαπακόστα (84′ Χάτεμπουρ), Έντερσον, Κοπμάινερς, Ρουτζέρι (90+2′ Τολόι), Ντε Κετελάρε (57′ Πάσαλιτς), Λούκμαν, Σκαμάκα (84′ Τουρέ)

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ

(Αλόνσο): Κόβαρ, Στάνισιτς (46′ Μπονιφάς), Τα, Ταπσόμπα, Φρίμπονγκ (81′ Τέλα), Τζάκα, Παλάσιος (68′ Άντριχ), Ιντσάπιε, Βιρτς (81 Σικ), Γκριμάλδο (68′ Χλόζεκ), Αντλί