You are currently viewing Europa League: Αποχαιρετούν τη διοργάνωση οι ελληνικές ομάδες

Βαριά η ατμόσφαιρα για τις ελληνικές ομάδες που αναγκάστηκαν να αποχαιρετήσουν τη Europa League μετά και την 5η αγωνιστική

Ο Ολυμπιακός, ο Παναθηναϊκός και η ΑΕΚ δεν τα κατάφεραν στην Europa League. Η 5η αγωνιστική της διοργάνωσης έφερε ήττες και μεγάλες στεναχώριες.

ΑΕΚ – Μπράιτον 0-1

Η Ένωση ήρθε πολύ κοντά στη νίκη. Το πρώτο 45λεπτο ήταν πραγματικά η κυρίαρχη μέσα στο γήπεδο. Έριξε στα σχοινιά την Μπράιτον στο πρώτο 45λεπτο, ενώ είχε τις φάσεις για να σκοράρει. Η μεγαλύτερη της ευκαιρία ήρθε στο 43ο λεπτό. Ο Τσούμπερ έκανε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και τράνταξε το δοκάρι του Βερμπρούγκεν. Στη συνέχεια ο Γκατσίνοβιτς με μια κεφαλιά εξ επαφής έστειλε την μπάλα άουτ.

Το δεύτερο μέρος ήταν τραγικό για το μέλλον της ελληνικής ομάδας στη Europa League. Η ατυχία χτύπησε την Ένωση από την άσπρη βούλα σβήνοντας τις ελπίδες της. Συγκεκριμένα, στο 55ο λέπτο, οι γλάροι πλήγωσαν την ΑΕΚ με ένα πέναλτι του Ζοάο Πέδρο. Ο Σιμάνσκι ανέτρεψε τον Ζοάο Πέδρο με τον διαιτητή να το σφυρίζει μέσω VAR. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε. Απο κει και πέρα τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για την ΑΕΚ. Στο 65ο λεπτό,ο Γκατσίνοβιτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Την ίδια ώρα, δεν θα υπολογίζεται για το παιχνίδι στο Άμστερνταμ.

Πλέον η Ένωση δεν έχει μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης στο Europa League. Αυτή που πήρε την πρόκριση, ήταν η Μπράιτον. Η Ένωση θα πάει στην Ολλανδία με τον Άγιαξ για να διεκδικήσει την τρίτη θέση.

ΑΕΚ

Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Πινέδα (83′ Πισάρο), Άμραμπατ (72′ Ελίασον), Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος (72′ Αραούχο), Τσούμπερ (72′ Πόνσε).

ΜΠΡΑΪΤΟΝ

Βερμπρούγκεν, Ιγκόρ, Ντανκ, Βέλτμαν, Χίνσελγουντ, Γκρος, Γκίλμουρ (87′ Μπαλέμπα), Μιτόμα (69′ Νταχούντ), Αντίνγκρα, Φέργκιουσον (87′ Ντούφους), Πέδρο (77′ Μίλνερ).

Βιγιαρεάλ – Παναθηναϊκός 3-2

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στον αγώνα σε κακή κατάσταση. Στο πρώτο μέρος , αγωνιστικά, ήταν απαράδεκτος. Οι Ισπανοί κατάφεραν και επωφελήθηκαν της κατάστασης. Πήραν μια μεγάλη διαφορά σκοράροντας 3 φορές. Παρόλα αυτά, οι πράσινοι στο 2ο μέρος επέστρεψαν. Το πάλεψαν και σχεδόν κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια. Ειδικά μετά το 60′, η εικόνα του Παναθηναϊκού άλλαξε εντελώς.

Κατάφερε να μειώσει το σκορ και να το φτάσει στο 3-2 με σκόρερ τους Παλάσιος – Ιωαννίδη. Επιπλέον, είχε ευκαιρίες μέχρι και να ισοφαρίσει στο φινάλε του αγώνα. Συγκεκριμένα, στα τελευταία λεπτά έκανε μεγάλη προσπάθεια για να φέρει το ματς στα ίσια και να πάρει τουλάχιστον το βαθμό. Πέτυχ ανεένα γκολ το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ με τον Αϊτόρ. Είδε τον Ιωαννίδη να χάνει το πρώτο του πέναλτι αλλά τον Παλάσιος να σκοράρει στην ίδια φάση στο 67′.

Στη συνέχεια στο 81′ μετά από εκπληκτική πάσα του Βιλένα ο Έλληνας στράικερ έφερε τη μπάλα μπροστά του. Μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον Ρέινα για να μειώσει σε 3-2 με δέκα λεπτά να απομένουν στο ματς. Δεν ήταν όμως αρκετά, ώστε να αλλάξουν το αποτέλεσμα.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός αναγκάστηκε να αποχαιρετήσει τη Europa League. Παρόλα αυτά, έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης στο Conference League. Και όχι μόνο αυτό… Την ίδια ώρα είναι αυτός που κρατάει την τύχη στα χέρια του. Στο ματς της Λεωφόρου με τη Μακάμπι Χάιφα μπορεί να του κάνει ακόμα και η ισοπαλία και όχι μόνο η νίκη.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ

Ρείνα, Φόιτ (77′ Αλτί), Αλμπιόλ (46′ Γκάμπια), Κουένκα, Μορένο, Αχομάτς, Παρέχο, Κομεσάνα, Τριγκέρος (77′ Πεντράθα), Άλεξ Μπαένα (68′ Μορένο), Μοράλες (68′ Μπρέρετον).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Αράο, Μλαντένοβιτς (88′ Χουάνκαρ), Τσέριν (75′ Βιλένα), Πέρεθ, Μπερνάρ (60′ Τζούριτσιτς), Παλάσιος (88′ Μαντσίνι), Σπόραρ (60′ Ιωαννίδης), Αϊτόρ.

Φράιμπουργκ – Ολυμπιακός 5-0

Τη χειρότερη μοίρα από τις ελληνικές ομάδες της διοργάνωσης, είχε ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι αναγκάστηκαν να ζήσουν έναν εφιάλτη στη Γερμανία. Την ταπεινωτική ήττα από τη Φράιμπουργκ με 5-0. Μάλιστα τα 4 τέρματα, τα δέχτηκε στο πρώτο κιόλας μέρος.

Οι Γερμανοί άνοιξαν το σκορ στο 3′ με τον Γκρέγκοριτς, ο οποίος διπλασίασε τα τέρματά του πέντε λεπτά αργότερα. Ο Αυστριακός επιθετικός σημείωσε χατ-τρικ στο 36′. Στο 42′, οι γερμανοί με τον Σιλντιγιά ανέβασαν κι άλλο τον δείκτη του σκορ. Τελικά, στο 77′ ο Ντόαν έκανε το 5-0 και διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

Ο Ολυμπιακός στην βαθμολογία έμεινε τρίτος στους τρεις βαθμούς. Επομένως, οι ερυθρόλευκοι θα δώσουν “τελικό” κόντρα στην Μπάτσκα Τόπολα στο Καραϊσκάκης (14/12, 22:00). Συγκεκριμένα, χρειάζονται νίκη ή ισοπαλία για να αγωνιστούν στα μπαράζ της φάσης των 16 του Conference League. Πάντως, όσο αφορά το Europa League, είπαν το ανίο τους σε κάθε όνειρο πρόκρισης.