You are currently viewing Europa League: Ανοιχτοί λογαριασμοί (vid)

Οι δύο πρώτοι ημιτελικοί του Europa League άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς για τις ρεβάνς, κορυφώνοντας την αγωνία και το ενδιαφέρον

Στην πρώτη αναμέτρηση με φόντο τον τελικό του Europa League στη Βουδαπέστη, καμία ομάδα δε μπόρεσε να πάρει κάποιο προβάδισμα. Μικρή εξαίρεση η Ρόμα που απέκτησε το δικαίωμα μια μικρής ανάσας, με το ισχνό προβάδισμα επί της Λεβερκούζεν. Τα πάντα όμως είναι ακόμα πολύ ρευστά κι όλα τα σενάρια πιθανά.

Γιουβέντους – Σεβίλλη (1-1)

Στην έδρα της στο Τορίνο, η Γιουβέντους συγκρούστηκε με τη Σεβίλλη. Οι φιλοξενούμενοι έδειχνε πως θα έφευγαν με σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης. Ο μόνιμος σκόρερ της τον τελευταίο μήνα, Γιουσέφ εν Νεσιρί, έκανε το 1-0 για τους Ισπανούς, στο 26′. Καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού οι Ανδαλουσιανοί ήταν σαφώς ανώτεροι, αγωνιστικά. Έπαιζαν με επικίνδυνες αντεπιθέσεις απέναντι σε μια Γιουβέντους με κακή αμυντική συμπεριφορά.

Παρόλα αυτά, στο τελευταίο μόλις λεπτό των καθυστερήσεων, μια κεφαλιά του Φεντερίκο Γκάτι έκανε την απόλυτη ανατροπή. Ο Ιταλός στόπερ, στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, ισοφάρισε για τη γηραιά κυρία σώζοντας την κυριοκτικά στην εκπνοή του χρόνου.

Πλέον, η τύχη του ζευγαριού θα κριθεί την επόμενη Πέμπτη στην Ανδαλουσία.

Ρόμα – Λεβερκούζεν (1-0)

Στo Ολίμπικο της Ρώμης αναμετρήθηκε το άλλο ζευγάρι των ημιτελικών του Europa League. Ο δάσκαλος Ζοζέ Μουρίνιο καλωσόρισε τον μαθητή Τσάμπι Αλόνσο και η Ρόμα τη Λεβερκούζεν.

Στον αγώνα κυριάρχησε το αμυντικό στοιχείο. Τις πρώτες καλές ευκαιρίες τις είχαν οι φιλοξενούμενοι. Δυστυχώς όμως δε μπόρεσαν να τις μετατρέψουν σε τέρματα. Κάτι που οι τζιαλορόσι το κατάφεραν, με το γκολ του Μπόβε στο 63ο λεπτό.

Με αυτό το μικρό προβάδισμα, ο Μουρίνιο θα προσπαθήσει να κλείσει θέση στον τελικό για το 6ο ευρωπαϊκό του τρόπαιο, την επόμενη εβδομάδα στη Γερμανία.