You are currently viewing Europa Conference League: Viral το εντυπωσιακό γκολ του Ραμίρες στην επική πρόκριση της Σλόβαν Μπρατισλάβας (vid)

Europa Conference League: Η Σλόβαν Μπρατισλάβας προκρίθηκε στην φάση των ομίλων με τον Ραμίρες να ήταν ο ήρωας της με όσα έκανε.

Europa Conference League: Ο Ραμίρες έβαλε και τα 2 γκολ στο 2-1 της Σλόβαν Μπρατισλάβας απέναντι στην Ζρίνσκι. Το δεύτερο το έβαλε στην παράταση και ήταν εντυπωσιακό με αποτέλεσμα να γίνει και viral.

Το έβαλε στις καθυστερήσεις του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης με ανάποδο ψαλίδι. Μάλιστα ήταν και μακριά από το τέρμα, κάτι που το κάνει ακόμα πιο εντυπωσιακό.

Με αυτό το γκολ έστειλε το ματς στα πέναλτι, καθώς η Σλόβαν είχε ηττηθεί 1-0 στο πρώτο ματς. Και στην ρώσικη ρουλέτα ήταν καλύτερη για να επικρατήσει 6-5 και προκριθεί στους ομίλους. Η ομάδα από την Σλοβακία προήλθε από τα προκριματικά του Europa League, την οποία απέκλεισε ο Ολυμπιακός.

Στο μεταξύ το «θαύμα» της Βαντούζ συνεχίζεται! H εκπρόσωπος του Λιχτενστάιν που αγωνίζεται στη β΄ κατηγορία του πρωταθλήματος Ελβετίας απέκλεισε τη Ραπίντ Βιέννης με νίκη 1-0 στην αυστριακή πρωτεύουσα. Και πήρε το «εισιτήριο» για τους ομίλους του Conference League.

Έτσι, η Βαντούζ που είχε αποκλείσει την Κονιασπόρ στον προηγούμενο γύρο. Γίνεται η πρώτη ομάδα από το μικρό κρατίδιο των μόλις 38.000 κατοίκων. Που συμμετέχει σε όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Με κορυφαίο τον Βαγγέλη Παυλίδη η Άλκμααρ προκρίθηκε στους ομίλους του Europa Conference League. Ο σέντερ φορ της εθνικής Ελλάδας ήταν εξαιρετικός στη ρεβάνς με την Ζιλ Βισέντε. Καθώς από δύο δικές του ασίστ διαμορφώθηκε το τελικό 1-2, υπέρ των φιλοξενούμενων Ολλανδών. Και παραμένουν τα σενάρια περί πώλησης του με την Αλκμάαρ να ζητάει μεγάλα ποσά.

Βασικός στο δεξιό άκρο της άμυνας ήταν και ο Παντελής Χατζηδιάκος ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 65΄. Νωρίτερα, με γκολ στις καθυστερήσεις της παράτασης (Ιβάν Σράντς) η Σλάβια Πράγας νίκησε 2-0 τη Τσεστόχοβα Ρακόβ και προκρίθηκε στους ομίλους.

Αντίθετα, εκτός Ευρώπης έμεινε η πολωνική ομάδα του Στράτου Σβάρνα και του Γιάννη Παπανικολάου. Που ήταν ξανά βασικοί και αντικαταστάθηκαν κατά τη διάρκεια της παράτασης.