You are currently viewing Europa Conference League: Εμπλεξε η ΑΕΚ, ήττα 2-1 στην Βοσνία από την Βελέζ Μόσταρ (vids)

Europa Conference League: Στράβωσε το πρώτο ματς της Ενωσης για τον β’ προκριματικό, ήττα 2-1 στην Βοσνία από την Βελέζ Μόσταρ και η ρεβάνς δυσκολεύει απρόσμενα.

Στο πρώτο της παιχνίδι στο νεοσύστατο Europa Conference League, η Ενωση πήρε κεφάλι στο σκορ στο 12’. Από εξαιρετική πάσα του Αλμπάνη ο Ανσαριφάρντ με υπέροχο σουτ και τη συνδρομή του δοκαριού εκτέλεσε τον Μπογκντάνοβιτς. Ομως οι γηπεδούχοι είχαν άμεση απάντηση δύο λεπτά αργότερα με τρομερό γκολ του Πρσες, που έπιασε ασύλληπτο σουτ στην κίνηση. Η Βελέζ έγινε ξανά απειλητική με τον Πρσες στο 32′, όμως ο Τσιντώτας απέκρουσε.

Στο 44’ ο Ανσαριφάρντ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ με προβολή μετά από σέντρα ακριβείας του Μάνταλου. Ομως ο Ιρανός υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ (δεν υπήρχε VAR). Μία απόφαση που ενδεχομένως παίξει καθοριστικό ρόλο για την πρόκριση.

Οι “κιτρινόμαυροι” στάθηκαν άτυχοι στο 50’ με την μπάλα από την κεφαλιά του Τζαβέλλα να σταματάει στο δοκάρι. Και δύο λεπτά αργότερα ήρθε η ολική ανατροπή. Η άμυνα των φιλοξενούμενων αδράνησε πλήρως και η μπάλα έφτασε στον Ζαΐμοβιτς που πλάσαρε εύστοχα.

Η ΑΕΚ πλησίασε το γκολ ξανά με κεφαλιά του Τζαβέλλα, μόλις άουτ στο 74′. Και στις καθυστερήσεις από την προσπάθεια του Λιβάι Γκαρσία, η μπάλα έφτασε στον Σιμάνσκι που όμως αντέδρασε σαν… αμυντικός. Και σουτάροντας πάνω στον Μπογκντάνοβιτς σπατάλησε την ευκαιρία. Πλέον η ΑΕΚ καλείται να πάρει νίκη με δύο γκολ διαφορά στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ.

Τον νικητή του ζευγαριού ουσιαστικά περιμένει ήδη στον γ΄ προκριματικό η Ελφσμποργκ, που συνέτριψε 4-0 την μολδαβική Μιλσάμι. Διαιτητής ήταν ο Βερμπούμεν (Βέλγιο), με βοηθούς τους Χίλαερτ (Βέλγιο) και Βινς (Βέλγιο).

Βέλεζ: Μπογκντάνοβιτς, Οβτσίνα, Ζελίκοβιτς, Ίσιτς, Φερέιρα, Χασάνοβιτς, Πρσες (73′ Όσμιτς), Τσόσιτς (85′ Ράντοβιτς), Άντζουσιτς (69′ Γκεοργκίεβιτς), Ντε Σόουζα, Ζαΐμοβιτς (68′ Βεχάμποβιτς)

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Μπακάκης, Σβάρνας, Τζαβέλλας, Λόπες (59′ Μιτάι), Σιμάνσκι, Σάκχοφ (80′ Λε Ταλέκ), Γκαρσία, Μάνταλος, Αλμπάνης (59′ Τάνκοβιτς), Ανσαριφάρντ (69′ Αραούχο)