You are currently viewing Europa Conference League: Εγραψε ιστορία ο ΠΑΟΚ, 1-2 στην Γάνδη και πέρασε στα προημιτελικά!

Europa Conference League: Μία από τις μεγαλύτερες βραδιές της ευρωπαϊκής του ιστορίας έζησε ο ΠΑΟΚ στο Βέλγιο, νίκησε ξανά την Γάνδη (1-2) και προκρίθηκε στα προημιτελικά!

Η ομάδα του Λουτσέσκου έστειλε τους οπαδούς της στα ουράνια και συνεχίζει να ονειρεύεται στο Europa Conference League. O ΠΑΟΚ επιστρέφει στην οκτάδα ευρωπαϊκής διοργάνωσης μετά από 48 χρόνια (1973-74 στο Κύπελλο Κυπελλούχων). Και γίνεται η πρώτη ελληνική ομάδα που προκρίνεται στα προημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης μετά το 2003 και τον Παναθηναϊκό (στους 8 του Κυπέλλου UEFA)!

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να πιέσουν στο ξεκίνημα, χάνοντας δυο ευκαιρίες στα 8 πρώτα λεπτά. Στο 6′ ο Τισουντάλι μπήκε στην περιοχή και έπιασε το φαλτσαριστό σουτ, με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μαροκινός επιθετικός των Βέλγων αστόχησε με γυριστό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής. Όμως στο 20’ ήρθε η ψυχρολουσία για τους γηπεδούχους και το.. μήνυμα πρόκρισης του ΠΑΟΚ. Κέρδισε δύο συνεχόμενα κόρνερ και μετά από τη δεύτερη εκτέλεση και φάση διαρκείας αρχικά ο Ρουφ απέκρουσε την προσπάθεια του Ακπομ. Αλλά η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι και τον Κρέσπο που με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής άνοιξε το σκορ!

Ο δραστήριος Τισουντάλι έπιασε διαγώνιο σουτ στο 36’ όμως δεν βρήκε στόχο και τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση. Μετά το παράλληλο γύρισμα του Σαμουάζ, ο Ντεπουάτρ σηκώθηκε ολομόναχος στο ύψος της μικρής περιοχής, νικώντας με κεφαλιά τον Πασχαλάκη για το 1-1.

Ισορροπημένη επανάληψη και.. Αουγκούστο!

Στο δεύτερο λεπτό της επανάληψης οι Βέλγοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με την κοντινή προβολή του Σαμουάζ, άουτ. Ενώ στο 49′ ακολούθησε μεγάλη φάση και για τον ΠΑΟΚ. Με τον Ακπομ να βγαίνει τετ α τετ όμως το διαγώνιο σουτ του δεν βρήκε στόχο. Οι κυπελλούχοι Ελλάδας μπόρεσαν να ρίξουν τον ρυθμό για αρκετή ώρα μένοντας μακριά από κινδύνους. Για να φτάσουμε στο 77′ και την.. σφραγίδα πρόκρισης. Από εκτέλεση φάουλ του Βιερίνια η μπάλα έφτασε στον Αουγκούστο που με μονοκόμματο σουτ έγραψετο 1-2!

ΓΑΝΔΗ: Ρουφ, Οκούμου, Ενγκαντό, Τορουναρίγκα, Κάστρο, Κουμς, Οβουζού, Σαμουάζ, Οφόε (82′ Χιούλσαγκερ), Τισουνταλί (82′ Μπέζους), Ντεπουάτρ.
ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο (46′ Μιχάι), Βιεϊρίνια, Τσιγγάρας, Σβαμπ (85′ Μιτρίτσα), Μουργκ, Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ (57′ Σίντκλεϊ), Άκπομ (85′ Τσόλακ)