You are currently viewing Euroleague: Ζωντανή η Ρεάλ Μαδρίτης!

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με σκορ 80-76 της Αναντολού Εφές με απίστευτη ανατροπή και σερί 16-0 στα τελευταία τέσσερα λεπτά, μείωσε την σειρά σε 2-1 και παρέμεινε ζωντανή στην μάχη για πρόκριση στο φάιναλ φορ της Κολωνίας…

Σε ένα παιχνίδι θρίλερ η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 80-76 την Αναντολού Εφές στον 3ο αγώνα της φάσης των πλέι οφ της Euroleague και παρέμεινε ζωντανή στην μάχη για πρόκριση στο φάιναλ φορ της Κολωνίας (28-30 Μαΐου).

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη. Η Αναντολού Εφές είχε σταθερά το προβάδισμα για 36 λεπτά (15-15, 28-38, 48-58) χάρη στο μεγάλο παιχνίδι του Βασίλιε Μίτσιτς, που είχε 29 πόντους. Η Εφές προηγήθηκε στο 35΄ με +12 πόντους (76-64) με 2/2 βολές του Μίτσιτς και βρέθηκε αγκαλιά με το 3-0 και την πρόκριση αλλά η Ρεάλ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Η «βασίλισσα»  σημείωσε σερί 16-0 στα 4 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα που απόμεναν για την λήξη και πέτυχε μια από  τις μεγαλύτερες ανατροπές της ιστορίας της στην διοργάνωση.

Ο Σέρχιο Γιουλ με 20 πόντους (από 3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 2/2 βολές) και 7 ασίστ σε 21’28” συμμετοχής ήταν ο πρωταγωνιστής της Ρεάλ ενώ πολύ καλή απόδοση είχαν  οι Τάιους (10π και 7 ριμπ.) και  Γκαρούμπα  (10 π. και 9 ριμπ.). Για την Αναντολού ο Μίτσιτς ήταν εκπληκτικός με 29 πόντους (5/7 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/4 βολές) 6 ασίστ και 3 κλεψίματα, στα… ρηχά ο Λάρκιν (6π.). Οι δύο ομάδες θα τα ξαναπούν το βράδυ της Πέμπτης 29 Απριλίου στις 22:00 στο WiZink Center, για το Game 4 της σειράς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ15-15, 28-38, 48-58, 80-76.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 9 (1), Ρούντι 3 (1/5 τρίποντα), Αμπάλντε 11 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τάιους 10 (7 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα (0/3 σουτ), Αλοθέν, Γκαρούμπα 10 (4/10 σουτ, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Κάρολ 7 (1), Γιουλ 20 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ασίστ), Τόμπκινς 8 (2), Τέιλορ 2.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 6 (1/2 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Μπομπουά 18 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Σίνγκλετον 4 (1/5 σουτ, 2/2 βολές), Σανλί 7 (1), Μοερμάν (0/4 σουτ, 0/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πλάις, Μίτσιτς 29 (5/7 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Άντερσον, Ντάνστον 9 (7 ριμπάουντ), Σιμόν 3 (1/4 σουτ).