You are currently viewing Euroleague: Βαριά ήττα στην Βαρκελώνη ο ΠΑΟ!

Euroleague: Βαριά ήττα στην Βαρκελώνη για τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη χτίζει αρνητικά ρεκόρ στην φετινή διοργάνωση…

Euroleague: Ο Παναθηναϊκός γνώρισε βαριά ήττα με σκορ 86-60 από την Μπαρτσελόνα στην Βαρκελώνη και παρέμεινε στην ουρά της βαθμολογίας με ρεκόρ 5 ήττες και 17 ήττες. Αυτή ήταν η 7η ήττα στα τελευταία οκτώ ματς για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη και η 11η ήττα σε ισάριθμα εκτός έδρας παιχνίδια στην φετινή διοργάνωση…

Ένα δεκάλεπτο, το πρώτο (17-15) κράτησε η αντίσταση του Παναθηναϊκού στην Βαρκελώνη κόντρα στην πανίσχυρη Μπαρτσελόνα. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασκεβίτσιους πάτησε… γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και εξαφανίστηκε (45-25 ημίχρονο, 63-42 στο 30΄ και 86-60 τελικό σκορ).

Το παιχνίδι δεν αντέχει ιδιαίτερης κριτικής αφού η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν τεράστια. Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τους δύο κορυφαίους του σκόρερ, τους Νέντοβιτς και Παπαπέτρου και ήταν αδύνατο να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Η Μπαρτσελόνα πέτυχε την 19η φετινή της νίκη (έχει και 5 ήττες). Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός έχει 5 νίκες και 17 ήττες. Αυτό τον κατατάσει στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Χέιζ (14 π.) και Έξουμ (12π.) οι κορυφαίοι της Μπαρτσελόν. Από τη μεριά του Παναθηναϊκού ξεχώρισε ο Παπαγιάννης με 18 πόντους. Δυστυχώς, ήταν απελπιστικά μόνος του.

Την επόμενη εβδομάδα (11 Φεβρουαρίου) ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει την Βιλερμπάν για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 45-25, 63-42, 86-60

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ

(Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 4 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Έξουμ 12 (1/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σανλί 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σμιτς 5 (1), Χέιζ 14 (2/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 5 (1), Κούριτς 5 (1), Γιοκουμπάιτις 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μίροτιτς 9 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Νάτζι 4, Καλάθης 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ

(Πρίφτης): Μέικον 12 (3/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 18 (8/10 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 7 (1), Καββαδάς 2, Κασελάκης 3, Γουάιτ 9 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιόβιτς 2, Έβανς 2, Μαντζούκας 1, Σαντ-Ρος 4 (2/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 0/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη)