You are currently viewing Euroleague: Θρυλική νίκη στην Βαλένθια! (vid)

Euroleague – 25η αγωνιστική: Με την πολύ μεγάλη, εκτός έδρας, νίκη που πήρε ο Ολυμπιακός επί της Βαλένθια, παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας

Ο Ολυμπιακός πέρασε με φοβερή νίκη-ανατροπή από την Βαλένθια. Έτσι μετά και την 25η αγωνιστική της Euroleague, παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν την 7η σερί νίκη τους στην διοργάνωση. Μεγάλος πρωταγωνιστής της βραδιάς, ο κάπτεν Δημήτρης Παπανικολάου…

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παρουσίασε δύο πρόσωπα. Καταρχήν, ξεκίνησε νωθρά σε άμυνα και επίθεση. Μάλιστα βρέθηκε να χάνει με 15 πόντους διαφορά στο ένατο λεπτό της πρώτης περιόδου (25-10). Τελικά μείωσε στους δέκα πόντους 25-15. Το κατάφερε αυτό με σερί 5-0, ένα τρίποντο του Πανανικολάου και ένα δίποντο του Βεζένκοφ.

Στην δεύτερη περίοδο (20-20 το επί μέρους σκορ) ο Ολυμπιακός και πάλι δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό. Είχε κακές επιλογές στην επίθεση και μεγάλα κενά στην άμυνα. Κάπως έτσι η Βαλένθια ξέφυγε και πάλι με +15 πόντους διαφορά (45-30). Την ώρα που απέμενε ένα λεπτό για το τέλος της δεύτερης περιόδου. Ένα τρίποντο του ΜακΚίσκ και ένα δίποντο του Βεζένκοφ μάζεψαν την διαφορά στους δέκα πόντους (45-35). Αυτό ήταν ίσως το χειρότερο πρώτο 20λεπτο του Ολυμπιακού στην φετινή Euroleague.

Σερί 30-17 στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός!

Στην τρίτη περίοδο εμφανίστηκε ένας άλλος Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά έπιασε τρομερή απόδοση. Με ένα σερί 30-17 αποκατέστησε την τάξη. Βεζένκοφ, Γουόκαπ και Παπανικολάου ήταν ασταμάτητοι. Το… κερασάκι δε, στη τούρτα έβαλε ο  ΜακΚίσκ. Ο Αμερικανός γκαρντ με δύο σερί τρίποντα και τον ενδέκατο πόντο του στον αγώνα έγραψε το 65-58 υπέρ του Ολυμπιακού στο 30′.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά. Ο Ολυμπιακός πέτυχε σερί 9-0 σε 1,5 λεπτό. Αυτό το πέτυχε με ένα τρίποντο του Παπανικολάου, ένα δίποντο του Βεζένκοφ και ένα τρίποντο του Σλούκα. Προηγήθηκε έτσι, με +15 πόντους διαφορά (58-73) και καθάρισε την 7η σερί νίκη του στην διοργάνωση.

Ο Ολυμπιακός βελτίωσε το ρεκόρ του στο18-7 (9-3 εντός και 9-4 εκτός έδρας) και παραμένει στο… ρετιρέ της βαθμολογίας. Ο Κώστας Παπανικολάου ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του με 22 πόντους (4/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/4 βολές) ενώ είχε ακόμη 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, εξαιρετικοί επίσης οι Γουόκαπ, Σλούκας (double-double σε πόντους και ασίστ), Βεζένκοφ και ΜακΚίσκ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-15, 45-35, 58-65, 85-92

ΒΑΛΕΝΘΙΑ

(Μουμπρού): Χάρπερ 11 (1), Κλαβέρ 8 (2), Πρέπελιτς 21  5/7 τρίποντα), Πραντίγια, Γουέμπ 14 (4/8 τρίποντα), Λόπεθ-Αροστέγι 2, Τζόουνς 5 (2/7 σουτ, 6 ασίστ), Ράντεμπο 7 (1), Έβανς, Ντούμπλιεβιτς 9 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αλεξάντερ 2, Ριβέρο 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 13 (3/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 7 (1), Λαρεντζάκης, Φαλ 5 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σλούκας 10 (1/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Βεζένκοβ 20 (7/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 22 (4/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπόλομποϊ, Πίτερς, Μπλακ 4, ΜακΚίσικ 11 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη).