You are currently viewing Euroleague: Στη Μαδρίτη έγινε το ματς του αιώνα!!! (vid)

Ρεάλ και Εφές γράψανε ιστορία στη Μαδρίτη, στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής της Euroleague, με μια σούπερ αναμέτρηση που έσπασε ρεκόρ

Στη 19η αγωνιστική της Euroleague, η Ρεάλ υποδέχθηκε στη Μαδρίτη της Αναντολού Εφές. Το παιχνίδι αυτό έμελλε να μείνει στην ιστορία. Ένα παιχνίδι που έσπασε κάθε ρεκόρ χρόνου και πόντων στην ιστορία της διοργάνωσης.

Σαν απο σενάριο χολλιγουντιανής ταινίας, η Ρεάλ πήρε τελικά τη νίκη, μετα από 4 παρατάσεις. Σε ένα παιχνίδι που κανείς δε ήθελε να τελειώσει, οι 2 ομάδες έγραψαν ρεκόρ στην ιστορία της διοργάνωσης. Τόσο με τα 4 έξτρα πεντάλεπτα, όσο και με τους 256 συνολικούς πόντους. Οι 130 πόντοι της Ισπανίας και τα 53 λεπτά του Σέιν Λάρκιν σημάδεψαν μια εκπληκτική παράσταση στο Wizink Center. Μια παράσταση από δύο ομάδες που απλά, αποφάσισαν να μην παραιτηθούν. Έπαιξαν στο 110% και προσέφεραν ένα ιστορικό θέαμα στους φίλους του αθλήματος παγκοσμίως.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης ανέβηκε στο 17-2 (9-0 στην έδρα και 8-2 εκτός). Η νίκη αυτή ήρθε δύο βράδια μετά την εκτός έδρας ήττα από τη Μπαρτσελόνα. Ο Τζάναν Μούσα έσπασε το ρεκόρ καριέρας του με 40 πόντους. Την ίδι αώρα, ο Μάριο Χεζόνια ήταν αποφασιστικός με 31 πόντους σε 49 λεπτά συμμετοχής, συμπεριλαμβανομένων 7/17 τριπόντων. Ο Καμπάσο συνέβαλε με 47 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Ταβάρες παρέμεινε στο παρκέ για 49 λεπτά. Όλα αυτά σε ένα απίστευτο βράδυ που ανήκει στα ιστορικά της EuroLeague.

Από την άλλη, η Αναντολού Εφές υποχώρησε στο 7-12 (5-3 στην έδρα και 2-9 εκτός). Οι Τούρκοι απέδειξαν ότι είναι αδικαιολόγητα αυστηροί με τον εαυτό τους. Ωστόσο, μπορεί να μην είχαν τη δυνατότητα να επιτύχουν περισσότερα. Περισσότερο λόγω των πολλών προβλημάτων και των συχνών τραυματισμών σημαντικών παικτών της. Ο Σέιν Λάρκιν αγωνίστηκε σχεδόν 53 λεπτά, ενώ ο Ντάριους Τόμπσον έμεινε στο παρκέ για σχεδόν 49 λεπτά. Όλα αυτά συνέβησαν ενώ οι παίκτες της ομάδας, όπως ο Γουίλ Κλάιμπερν και ο Ντέρεκ Γουίλις, ήταν εκτός δράσης. Τέλος, ο Ταϊρίκ Τζόουνς αποχώρησε λόγω τραυματισμού στον ώμο.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

(Ματέο): Κοζέρ 5 (1/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 43 λεπτά), Αμπάλδε, Καμπάσο 25 (5/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 9/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ σε 47 λεπτά), Χεζόνια 31 (3/7 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 4/4 βολές, 12 ριμπάουντ σε 49 λεπτά), Ροντρίγκεθ 2, Πουαριέ 5, Ταβάρες 20 (8/10 δίποντα, 4/6 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα σε 49 λεπτά), Γιουλ, Γιαμπουσέλε 2, Εντιαγέ, Μούσα 40 (13/15 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/11 βολές, 8 ασίστ, 46 PIR σε 45 λεπτά)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ

(Τζαν): Λάρκιν 32 (4/11 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 λάθη), Μπομπουά 10 (4/13 σουτ), Μπράιαντ 13 (1/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τόμπσον 21 (6/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πλάις 13 (2/6 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Οτούρου 14 (6/10 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Ντάουμ 15 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τζόουνς 7 (3/3 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ)