You are currently viewing Euroleague: Σόκαρε ο Γιαμπουσέλε με την λαβή στον Έξον – Βράζουν οι φίλοι της Παρτιζάν για το Game 3 με την Ρεάλ (vids)

Euroleague: Μύλος έγινε στο Ρεάλ Μαδρίτης – Παρτιζάν με τους παίκτες των δύο ομάδων να πλακώνονται στο παρκέ.

Euroleague: Ο Γιαμπουσέλε της Ρεάλ Μαδρίτης έριξε κάτω τον Έξον με λαβή αλά κατς. Που ήταν σοβαρή όμως καθώς ο Αμερικανός της Παρτιζάν χτύπησε σοβαρά στο δάχτυλο του ποδιού του. Ενώ κινδύνευσε να τραυματιστεί σοβαρά στην σπονδυλική στήλη.

Οι φίλοι της Παρτιζάν βράζουν με όσα όσα έγιναν και το Game 3 στο Βελιγράδι με την Ρεάλ κρίνεται ιδιαίτερα επικίνδυνο.

Αναμένεται η απόφαση του αθλητικού δικαστή της Euroleague. Αφού οι 23 από τους 23 παίκτες των δύο ομάδων αποβλήθηκαν. Βέβαια η Παρτιζάν προηγείται 2-0 στις νίκες. Το ματς με την Ρεάλ δεν ολοκληρώθηκε αλλά κατακυρώθηκε υπέρ της με το σκορ που είχε 1 λεπτό και 40 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε με 80-95.

Όλα ξεκίνησαν όταν ο Γιουλ έκανε σκληρό φάουλ στον Πάντερ. Με τον Ισπανό μια μέρα μετά να απολογείται μέσω του προφίλ του στο twitter.

Πιο συγκεκριμένα ο Γιουλ έγραψε:

«Αυτό που έγινε χθες το βράδυ δεν θα έπρεπε να συμβαίνει ποτέ σε γήπεδο μπάσκετ. Αναλαμβάνω την ευθύνη για το σκληρό φάουλ που οδήγησε σε αυτή την καταστροφική συνέχεια. Συγγνώμη από όλους τους φίλους του μπάσκετ».

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 95-80 υπέρ των Σέρβων, χωρίς όμως να συμπληρώνεται το 40λεπτο. Oι διαιτητές αποφάσισαν να τον τερματίσουν λόγω αποβολής σχεδόν όλων των παικτών (δεν αποβλήθηκε μόνο ο Ρούντι Φερνάντεθ). Aπόφαση που δεν έχει παρθεί ξανά στην Ιστορία της διοργάνωσης.

Με ανακοίνωσή της η Euroleague καταδικάζει τα όσα συνέβησαν στη Μαδρίτη. Kαι τονίζει ότι ο Ανεξάρτητος Πειθαρχικός Δικαστής της θα εκδώσει απόφαση για τα επεισόδια εντός των επόμενων 24 ωρών.

Η αναφορά της Euroleague

Πιο συγκεκριμένα η ανακοίνωση της Euroleague αναφέρει τα εξής:

«Ο δεύτερος αγώνας των playoffs ανάμεσα στη Ρεάλ και την Παρτίζαν διακόπηκε ένα λεπτό και 40 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Όταν προέκυψε σύρραξη στο παρκέ και οι πάγκοι άδειασαν.

Όταν εφαρμόστηκαν οι αποβολές για όσους συμμετείχαν στο επεισόδιο. Οι δύο ομάδες δεν είχαν τον απαιτούμενο ελάχιστο αριθμό των δύο αθλητών για να τελειώσει ο αγώνας. Γι’ αυτό και το ματς θεωρείται λήξαν με το σκορ στο 80-95 υπέρ της Παρτίζαν η οποία ως εκ τούτου προηγείται πλέον με 2-0 στη σειρά.

Τα αναφερόμενα γεγονότα παραπέμφθηκαμ στον Ανεξάρτητο Πειθαρχικό Δικαστή της. Ο οποίος θα εκδώσει απόφαση για τα επεισόδια που συνέβησαν εντός του γηπέδου σύμφωνα με την καθιερωμένη διαδικασία, εντός των επόμενων 24 ωρών.

Η Euroleague Basketball καταδικάζει έντονα τα γεγονότα που συνέβησαν στο τέλος του αγώνα.

Τέτοιες εκδηλώσεις δεν αντιπροσωπεύουν τις αξίες σεβασμού που προωθεί το πρωτάθλημα, οι σύλλογοί του και το άθλημα του μπάσκετ».