You are currently viewing Euroleague: Η Ρεάλ έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης! (+vid)

Η Βασίλισσα Ρεάλ αποδείχθηκε εφτάψυχη μέσα στο Βελιγράδι, βγαίνοντας νικήτρια στο Game 3 των προκριματικών για το Final 4 της Euroleague

Ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στο Final 4 της Euroleague παρέμεινε η Ρεάλ μέσα στο Βελιγράδι. Με το οριακό 80-82 πήρε τη νίκη μέσα στη Stark Arena και μείωσε σε 2-1 τη σειρά με την Παρτιζάν.

Μπροστάρης ο Έντι Ταβάρες, που ξεπέρασε τον τραυματισμό του και πήρε το παιχνίδι επάνω του. Μέτρησε, 26 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ευχάριστη έκπληξη για τη Ρεάλ και η απόδοση του Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος. Πέρα των 22 πόντων που πέτυχε, έβαλε το πλέον κομβικό τρίποντο του αγώνα στα 24.8″ πριν το φινάλε.

Από την άλλη, η γηπεδούχα Παρτιζάν, μπήκε στον αγώνα με βαριές απουσίες. Συγκεκριμένα, εκτός παιχνιδιού έμειναν οι Κέβιν Πάντερ και Ματιάς Λεσόρ. Μάλιστα, ο Πάντερ θα παραμείνει εκτός και στον Game 4 αφού έχει ακόμη μία αγωνιστική τιμωρίας.

Στην αρχή του παιχνιδιού, η Παρτιζάν μπήκε στην καυτή έδρα της, φορτσάτη. ‘Ετρεξε ένα σερί 12-0 στα πρώτα  2.30 λεπτά αγώνα. Έκλεισαν μάλιστα την πρώτη περίοδο με διαφορά +13 πόντων (32-19, 10’).

Στη δεύτερη όμως περίοδο κι ενώ η διαφορά ήταν στο +15, η Ρεάλ ξύπνησε. Πέρασε στην ανυεπίθεση και με οδηγό τον Έντι Ταβάρες, κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο (46-45, 18’30”). Πάλι όμως οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα +3 (48-45, 20′).

Στο 24′, ο Κροάτης φόργουορντ έδωσε, τελικά, το πρώτο προβάδισμα στους Μαδριλένους. Με ένα του τρίποντο έγραψε το 53-54. Με 5 δυνατά λάθη των γηπεδούχων που εκμεταλεύτηκαν στο έπακρο οι φιλοξενούμενοι, η 3η περίοδος βρήκε τη Ρεάλ στο +3 (63-66).

Στην 4η περίοδο το ματς βρισκόταν συνεχώς στην κόψη του ξυραφιού. Η πιο συναρπαστική στιγμή της, ήταν το εντυπωσιακό τρίποντο με καμπύλη, του Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, από την κορυφή. Λίγο πριν το τέλος έκανε το 77-80, αλλάζοντας την πορεία του παιχνιδιού.

Ακολούθησε ένα σετ βολών από τον Χεζόνια (78-82) κι ένα καλάθι του ΛεΝτέι στα 3″ πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης (80-82). Στην τελευταία φάση ο Άνταμ Χάνγκα έκανε λάθος, ο Τζέιμς Νάναλι έκλεψε την μπάλα, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει για να στείλει το ματς στην παράταση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-19, 48-45, 63-66, 80-82

ΠΑΡΤΙΖΑΝ

(Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς 2, ΛεΝτέι 15 (3/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Αβράμοβιτς (0/3 σουτ), Κοπρίβιτσα, Σμάιλαγκιτς 15 (2), Παπαπέτρου 4 (1), Έξουμ 11, Νάναλι 13 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τριφούνοβιτς 2, Άντζουσιτς 6 (2/6 τρίποντα), Μάνταρ 12 (4/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

(Ματέο): Γουίλιαμς-Γκος 22 (4/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/6 βολές), Ράντολφ 1, Φερνάντεθ 6 (2), Χάνγκα 3 (1/5 σουτ), Χεζόνια 2 (1/6 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ροντρίγκεθ 3 (1), Κορνελί, Ταβάρες 26 (11/14 δίποντα, 4/5 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 λάθος, 3 μπλοκ), Γιουλ, Μούσα 9 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη).