You are currently viewing Euroleague: Πρώτη νίκη με Σερέλη για τον Παναθηναϊκό! (vid)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με σκορ 75-66 του Ερυθρού Αστέρα στο ΟΑΚΑ για την 28η αγωνιστική της Euroleague. Αυτή ήταν η 9η φετινή νίκη του Παναθηναϊκού και η πρώτη με τον Χρήστο Σερέλη στον πάγκο…

Euroleague – 28η αγωνιστική: Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε χωρίς τους Μπέικον, Γκουντάϊτις και Αγραβάνη. Παρόλα αυτά κατάφερε να νικήσει με σκορ 75-66 τον Ερυθρό Αστέρα.

Πλεόν, στο 9-18 το ρεκόρ του Παναθηναϊκού και στο 12-16 του Ερυθρού Αστέρα. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για το τριφύλλι του Χρήστο Σερέλη στην Euroleague μετά από τρεις σερί ήττες.

Οι “πράσινοι” βρέθηκαν να χάνουν με 16 πόντους διαφορά (29-45, 21′) στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Κι όμως, στη συνέχεια έπαιξαν εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση. Έτσι, όχι μόνο ανέτρεψαν το -16 αλλά έφθασαν στο +9 (75-66).

Ο Γιώργος Παπαγιάννης με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ ήταν ο κορυφαίος του αγώνα. Επίσης καθοριστική ήταν η συμβολή του Ματ Τόμας, ο οποίος σημείωσε 11 πόντους με τρία εύστοχα τρίποντα στην τρίτη περίοδο!

Ο Παναθηναϊκός δέχτηκε 42 πόντους στα δύο πρώτα δεκάλεπτα. Όμως, δέχτηκε μόλις 24 πόντους στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-17, 29-42, 52-55, 75-66

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

(Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης , Γουόλτερς 9 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λι 7 (2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα) , Παπαγιάννης 17 (7/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ) , Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 13 (2/4 τρίποντα) , Γ. Καλαϊτζάκης , Τόμας 11 (3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πονίτκα 8 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη) , Γκριγκόνις 7 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Μαντζούκας 3 (4 ριμπάουντ).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ

(Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 7 (4 ασίστ) , Λαζάρεβιτς 2 (5 ριμπάουντ) , Καμπάσο (4 ασίστ, 4 λάθη) , Μίτροβιτς 5 , Μάρτιν , Ντόμπριτς 8 (2) , Ιβάνοβιτς 6 (2), Νέντοβιτς 12 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Μάρκοβιτς 3 (1) , Κούζμιτς 6 (4 ριμπάουντ) , Πετρούσεβ 12 (1/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ) , Μπέντιλ 5 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 λάθη).