You are currently viewing Euroleague: Παναθηναϊκός από τα… παλιά!

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς ο Παναθηναϊκός νίκησε με σκορ 86-83 την Μιλάνο στο ΟΑΚΑ για την 33η αγωνιστική της Euroleague. O Μάριο Χεζόνια στην κανονική διάρκεια και ο Σέλβιν Μακ στο έξτρα πεντάλεπτο οι μεγάλοι πρωταγωνιστές…

Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε το ρεκόρ του σε 11 νίκες – 20 ήττες και θύμισε σε όλους ότι έχει πολύ βαριά φανέλα. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για το τριφύλλι μετά από τρεις σερί ήττες και μόλις η 2η στα τελευταία οκτώ ματς. Η ομάδα του Όντετ Κάτας παρουσίασε δύο πρόσωπα. Στο πρώτο μέρος ήταν τραγική σε άμυνα και επίθεση και βρέθηκε να χάνει με 17 πόντους διαφορά στο 20΄(29-46) με την ομάδα του Ετόρε Μεσίνα να κάνει επίδειξη ισχύος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνα του και στην επίθεση βρήκε λύσεις από τους Μπεντίλ και Παπαγιάνη και κάπως έτσι η διαφορά έπεσε στους δέκα πόντους στο 30΄(49-59). Οι «πράσινοι» πέτυχαν σερί 20-13 στο διάστημα 20΄-30΄. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ροκάνισε ακόμη περισσότερο την διαφορά και με τον Μάριο Χεζόνια πρωταγωνιστή ισοφάρισε σε 70-70 στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα και έστειλε το ματς στην παράταση.

Ο Σούπερ Μάριο με σουτ τριών πόντων έδωσε για πρώτο φορά το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό αλλά στη συνέχεια αποβλήθηκε με 5ο φάουλ. Ο Κάτας έριξε στην μάχη τον Μποχωρίδη αλλά αυτός που έκανε την διαφορά ήταν ο Αμερικανός πλέι μέικερ Σέλβιν Μακ, ο οποίος σημείωσε 8 πόντους στα 3,5 τελευταία λεπτά (11 συνολικά) και οδήγησε τους «πράσινους» στην μεγάλη νίκη.

Η πεντάδα των Χεζόνια, Μακ, Μπεντίλ, Παπαπέτρου και Παγιάννη ήταν αυτή που έκανε την διαφορά για τον Παναθηναϊκό που στη συνέχεια έχει τρία σερί εκτός έδρας παιχνίδια με Ζαλγκίρις Κάουνας (8 Απριλίου), Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (12 Απριλίου) και ΤΣΣΚΑ Μόσχας (14 Απριλίου). Για την Μιλάνο (20 νίκες -13 ήττες) ξεχώρισαν οι Μίτσοβ και Ταρζούσκι με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-28, 29-46, 49-59, 70-70 (κ.α.), 86-83

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Μακ 11 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 14 (7/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης, Όγκαστ, Παπαπέτρου 14 (2/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χεζόνια 17 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 3 (1), Γουάιτ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μήτογλου 2, Μπέντιλ 16 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος (0/4 σουτ).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 13 (3/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΛεΝτέι 12 (2), Μίτσοβ 15 (3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μορασκίνι, Ρολ, Ροντρίγκεθ 10 (5/7 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ταρζούσκι 12 (5/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τσιντσαρίνι, Σιλντς 12 (2), Μπρουκς, Χάινς 2, Ντατόμε 7 (1/1 δίποντο, 0/3 τρίποντα, 5/5 βολές).